Svaz pacientů nadšeně vítá zrušení nadstandardů ve zdravotnictví

02.07.2013 19:57

Svaz pacientů ČR chválí rozhodnutí Ústavního soudu zrušit nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun i pokuty za nevybírání regulačních poplatků. Uvedl to prezident Svazu pacientů Luboš Olejár v oficiálním prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Zároveň je však prý tento krok pouhé minimum toho, co muselo být uděláno.

Svaz pacientů nadšeně vítá zrušení nadstandardů ve zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Olejár

Ústavní soud v odůvodnění rozhodnutí uvádí, že nahrazením zrušených ustanovení o nadstandardech vyšší právní normou, zákonem, nelze toto rozhodnutí obejít, protože případný rozdíl v péči hrazené z veřejného pojištění a hrazené pacientem „nesmí spočívat ve vhodnosti a účinnosti léčby“, péče hrazená z veřejného pojištění musí být úplná a kvalitní. „Ústavní soud tak vrací ČR mezi země, kde není smysl a platnost článku 31 Listiny základních práv a svobod zpochybňována,“ tvrdí Olejár.

V případě poplatků ÚS podle jeho názoru bohužel odložil účinnost svého rozhodnutí s ohledem na to, že by mohly vybírané peníze nemocnicím chybět, ale na to, že chybí nemocným, prý ohled nebral. „Kromě toho, zdá se, že ÚS nevzal do úvahy, že poplatky za hospitalizaci u dětí a mládeže do 18 let jsou překážkou, kterou zakazuje Úmluva o právech dítěte. Výmluva, že ÚS řeší jen rozpory s Ústavou, neobstojí, protože právě Ústavou ČR je dodržování ratifikovaných mezinárodních právních norem výslovně garantováno,“ dodal.

Za samozřejmou nutnost považuje Svaz pacientů také zrušení sankcí „nutících zdravotnická zařízení k nelidskému zacházení se sociálně slabými pacienty".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…