Svazáci! Soukup tvrdě vyplísnil Fialu a ty, co vyhazují Klause

15. 3. 2019 16:00

Jaromír Soukup se ve včerejším vysílání pořadu Moje zprávy na TV Barrandov rozhodl zaměřit především na vývoj sporu Václava Klause mladšího s vedením ODS. Klausův příměr jednání Parlamentu k jednání židovského výboru při transportech označil Soukup za „trochu kontroverzn“. A záměr vyloučit Václava Klause mladšího z ODS přirovnal ke komunistické perzekuci: „Mně to přijde neuvěřitelné, to je chování buňky KSČ v roce 1968.“ Soukup se věnoval i zřízení Národní sportovní agentury, důchodům žen a nezapomněl ani na nevydání poslance SPD Roznera za jeho o slova o „neexistujícím pseudokoncentráku“.

Svazáci! Soukup tvrdě vyplísnil Fialu a ty, co vyhazují Klause
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: První novoroční díl Týdne s Jaromírem Soukupem
reklama

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

4%
96%
hlasovalo: 21433 lidí
„Ta první zpráva je o staré známé ODS,“ započal přehled zpráv Soukup a mluvil o Václavu Klausi mladším a ODS. „Poslanecký klub ODS se včera distancoval od slov Václava Klause mladšího, v nichž přirovnal počínání poslanecké sněmovny k židovskému výboru,“ řekl Soukup a vysvětlil, že se ve Sněmovně debatovalo o implementaci různých evropských nařízení do našeho zákonodárství. „Místo toho, abychom naslouchali občanům, dávali do novel zákonů a různých předpisů věci, které chtějí občané, tak na to trochu kašleme a dáváme do novel zákonů, předpisů a nových zákonů to, co chce Evropská unie, což není úplně stejné jako to, co chtějí občané,“ osvětlil Soukup, co se Václavu Klausovi mladšímu nelíbilo na nových návrzích. Příměr jednání Parlamentu k jednání židovského výboru při transportech pak označil za „trochu kontroverzní“.

„No, on to teda asi přehnal a také se za ta slova omluvil, nikoliv za smysl těch vět, ale za ta slova,“ analyzoval Soukup a připomenul reakci ODS i samotného Klause mladšího: „Zároveň ale poslanci ODS, pod vedením svého šéfa Fialy, vyzvali Klause, aby z klubu strany sám vystoupil, protože svým jednáním dlouhodobě poškozuje ODS. A Václav Klaus mladší udělal to nejlepší, co mohl, poslal je s tím nápadem do háje.“

„Rozumíte, Václav Klaus, jehož otec byl zakladatelem ODS, řekl něco, co nebylo úplně ultra korektní, ale smysl jeho projevu byl v pořádku. On kritizoval implementaci věcí z Evropské unie a kritizoval to, že pak nezbývá čas na to naslouchat českým občanům. Řekl to trochu expresivní formou a oni ho chtějí vyloučit z klubu ODS a ještě říkají, že se tím bude zabývat nějaký orgán, který by ho možná měl vyloučit ze strany ODS. To dělá ODS, konzervativní strana, která tady spoluzakládala demokratické parlamentní uspořádání. Chce vyloučit Václava Klase mladšího za to, co řekl u pultíku na plenárním zasedání Parlamentu České republiky. Mně to přijde neuvěřitelné, to je chování buňky KSČ v roce 1968, nic jiného bych k tomu říct nechtěl,“ prohlásil plamenně Soukup.

Fotogalerie: - Proti NATO

Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...

Ale neodpustil si další dodatek s poukazem na doby největší perzekuce komunistického režimu: „Já bych chtěl ODS, která se dlouhodobě potácí okolo deseti procent popularity, připomenout, že svoboda projevu na půdě Parlamentu platí už více než 2 tisíce let, a pokud si dobře vzpomínám, tak jediný, kdo to nerespektoval, byli komunisté v padesátých letech, jinak si nikdo netroufl, jaksi sankcionovat a trestat poslance za to, co řekne v Parlamentu. Tak já teda gratuluji panu Fialovi, předsedovi ODS, že se tak pěkně přiblížil svým vzorům z padesátých let, totalitním vzorům, a taky tomu svazákovi Stanjurovi, já jsem ho slyšel v České televizi, musel jsem si sednout, jestli jsme se nevrátili o čtyřicet let nazpátek.“

Soukup také doplnil slova exprezidenta Václava Klause, který na výzvu ODS k odchodu jeho syna uvedl: „Včerejší (středeční) rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo. Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce.

A v závěru Soukup připomněl, že na rozdíl od Fialy a Stanjury na ustavujícím sjezdu ODS byl a moc dobře si pamatuje, na jakých hodnotách Václav Klaus ODS stavěl. „S tím ty dva svazáci, ten Fiala a Stanjura, společného nemají teda vůbec nic,“ dodal a rekapituloval, že Václav Klaus mladší měl úplně největší počet preferenčních hlasů ze všech lidí v ODS.

„Pojďme radši od bolševických praktik ODS k normálním zprávám,“ podotkl poté Soukup a přešel ke snaze ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ušetřit 25 miliard na výdajích států. Její snahu označil za celkem nemožnou, zvláště když: „Poslanecká sněmovna, ve které tedy také sedí ministryně Schillerová, odhlasovala vznik nového úřadu, takzvané Národní sportovní agentury.“

Tento návrh, který navzdory opoziční kritice Sněmovna schválila, se týká agentury, jež převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací a má fungovat podobně jako ministerstvo. Její předseda má pobírat stejný plat jako ministr. V agentuře se počítá s 80 zaměstnanci, z nichž 30 převezme z ministerstva školství. Návrh na její vznik nyní posoudí Senát.

Soukup poukázal na jednotlivé kauzy včetně korupční, do níž byl zapojen i někdejší fotbalový boss Miroslav Pelta, a dodal, že k tomu snad již nedojde.

Věnoval se též odmítnutým opozičním návrhům, ty chtěly, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým úřadem. Opozice vznik dalšího úřadu označila za nesystémový a uváděla, že rozdělování peněz bude málo transparentní. „Už teď byla malá kontrola nad oblastí sportu. Pokud bude sport vyňat z ministerstva školství, tak bude ještě menší,“ obává se poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

Fotogalerie: - Klima teď, škola později

Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...

Následující Soukupova zpráva se zabývala zjištěním důchodové komise, která nedávno vznikla pod Ministerstvem práce a sociálních věcí. Ta zjistila, že ženy berou skoro o pětinu menší důchody než muži. Soukup na grafu ilustroval, že průměrný plat mužů je 13 683 korun, kdežto u žen činí pouze 11 282 korun a představil analýzu odborníků ministryně Maláčové (ČSSD), kteří odhalili, že nespravedlivé nejsou důchody, nýbrž platy žen.  

„Žádné dorovnávání důchodů nebude, raději se prý zaměří na odstraňování příčin těch rozdílů,“ objasnil Soukup plán ministryně Maláčové a dodává: „Paní ministryně místo toho, aby zvedla ženám důchody, bude raději přemlouvat zaměstnavatele, aby zvýšili ženám platy, to ji nic stát nebude a potom, až ty ženy, kterým zvýší platy, půjdou do důchodu, budou mít i vyšší důchody, což teda paní ministryni taky nic stát nebude, protože v té době už tam dávno nebude.“

Fotogalerie: - Faltýnkův boj

Sněmovna by se měla zabývat podezřeními kolem ovli...
Sněmovna by se měla zabývat podezřeními kolem ovli...
V případu figuruje první místopředseda ANO Jarosla...
Klára Dostálová a Milan Hnilička
Richard Brabec
Sněmovna by se měla zabývat podezřeními kolem ovli...

V poslední zprávě se pak Soukup zmínil i o nevydání poslance SPD Roznera; ten se dle něj proslavil „zabrušováním a vybrušováním a pak těmi řečmi o pseudokoncentráku a tak“. „Pokud by Sněmovna vydávala všechny poslance, co plácnou nějakou blbost, tak by bylo v Parlamentu moc volných židlí, chápete, oni ho chtěli stíhat, za to, co řekl v Parlamentu, což se mi teda nelíbí,“ dodává.

Policie nyní nebude moci obvinit poslance hnutí SPD Miloslava Roznera v případu jeho výroků o někdejším romském táboře v Letech u Písku. Sněmovna poslance hnutí Tomia Okamury ke stíhání nevydala, jak jí už dříve doporučil mandátový a imunitní výbor. Policisté chtěli Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Pro Roznerovo vydání hlasovalo 42 ze 155 přítomných poslanců. Proti jich bylo 88.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. „Moje vyjádření naprosto nemělo za cíl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace,“ řekl Rozner. Týkalo se podle něho vynaložení „obrovské a nepřiměřené“ částky na záměr památníku.

Celý díl pořadu Moje zprávy můžete zhlédnout ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…