Svědectví: Nikdo to v Bruselu neřekne nahlas, ale už jim to dochází. Viktor Orbán má pravdu, pokud jde o migraci

19.09.2017 8:14

Server Politico na základě ohlasů „nejmenovaných“ úředníků Evropské unie konstatuje, že postoje maďarského premiéra Viktora Orbána v oblasti migrační politiky přejímá stále více evropských politiků. Podle mnohých vzešel z migrační krize Orbán jako jasný vítěz.

Svědectví: Nikdo to v Bruselu neřekne nahlas, ale už jim to dochází. Viktor Orbán má pravdu, pokud jde o migraci
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Na počátku migrační krize byl rozhodný postoj Viktora Orbána v rámci evropských politických vůdců ojedinělý. Drtivá většina evropských politiků maďarskou vládu za rozhodnutí postavit na svých hranicích se Srbskem plot tvrdě kritizovala. Ovšem dva roky poté celá řada z nich Orbánovy argumenty přijala za své. „Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno pronesl projev k migraci, jehož autorství by klidně mohlo být připisováno Orbánovi.“

„Juncker mimo jiné říkal, že teď Evropská unie chrání účinněji své hranice, a uváděl, že je třeba zastavit migranty ještě na africkém kontinentu,“ zmiňuje server a konstatuje, že i když Maďarsko a Slovensko neuspěly u Evropského soudního dvora se svou žalobou, nic to vlastně neznamená. „V Bruselu to veřejně nikdo nepřizná, ale postupem času se Orbánovy postoje šíří po celé Evropě,“ cituje server Politico nejmenovaného vysokého úředníka EU.

Jak Politico tvrdí, Orbánovy postoje v podstatě za své přijal Juncker, Macron, ale i italská vláda. Italské úřady podnikly celou řadu kroků proti neziskovým organizacím a přinutily je přijmout kodex chování podporovaný EU. „Pro levicovou italskou vládu však může být s ohledem na blížící se volby nebezpečné, když se chová jako krajní pravice,“ soudí předseda think tanku European Stability Initiative Gerald Knaus a dodává, že diskuze o migraci se vede podle „Orbánových notiček“.

Také francouzský prezident postupně přijal Orbánem navrhovaná řešení migrační krize. Na nedávném setkání v Paříži se vyjadřoval pro vytvoření „předsunutých“ migračních center v Nigeru a Čadu, aby se tak do Evropy dostaly jen skuteční uprchlíci. Humanitární organizace nicméně takový přístup stále odmítají. Obávají se, že bude v těchto centrech, jak se tomu již děje v těch libyjských, s běženci špatně zacházeno.

Navenek, nicméně, bruselští úředníci odmítají, že by snad zastávali téměř stejné názory jako tolik ostrakizovaný Orbán. „Evropa musí i nadále zůstat kontinentem solidarity, kde mohou pronásledovaní uprchlíci najít bezpečné útočiště,“ uvedl Juncker ve zmiňovaném projevu. Samotný Orbán nijak netají své uspokojení z názorového vývoje evropských vůdců. „Když jsem navrhoval otevřít uprchlická centra v Africe, považovali to téměř za návrh pocházející od samotného ďábla. Teď s tím souhlasí. Naše postoje se stávají většinovými.“


 

reklama

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …