Svědectví z Balkánu: Humanitární pracovníci posílali migranty do řeky, někteří se utopili

16.03.2016 21:58

Uprchlíci z přeplněného řeckého tábora Idomeni u makedonských hranic dostali informaci, že mohou obejít střežený úsek a do Makedonie si dostat i policii navzdory. Stačí prý pár kilometrů od tábora přejít řeku. Za tento hazard několik uprchlíků zaplatilo životem a ostatní dopadli neslavně. Policie drtivou většinu z nich zadržela. Fotograf Jan Šibík serveru Echo24.cz prozradil, že informaci o tom, jak policii přelstít, šířili někteří humanitární pracovníci a novináři.

Svědectví z Balkánu: Humanitární pracovníci posílali migranty do řeky, někteří se utopili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotograf Jan Šibík

„Byl jsem zhruba týden v řeckém uprchlickém táboře Idomeni, kde je momentálně z důvodů deště a bahna a uzavřené makedonské hranice velmi napjatá, až krizová situace,“ popsal svůj zážitek pro Echo24.cz fotograf Šibík. Humanitární pracovníci a novináři se snažili napětí nějak snížit. Doprovodili uprchlíky k řece mezi Řeckem a Makedonií a pomáhali jim tuto přírodní překážku překonat. „Pomáhat se musí v mezích zákona a navádět uprchlíky k ilegálnímu přechodu hranice mi nepřipadá správné a není to ani zodpovědné,“ dodal fotograf.

Šibík podle vlastních slov u řeky byl, ale nepřešel ji, neboť předpokládal, že na druhé straně zasáhne makedonská policie. Také se tak stalo. Celou akci považoval za nepromyšlenou, zbytečnou a velmi nebezpečnou.

Na sociální síti Facebook se pak Šibík bránil nařčení jednoho německého novináře, že se jeho kolegové chovali jako hyeny, když přechod řeky fotili, ale uprchlíkům nepomáhali. Někteří z běženců přitom za pokus o přechod zaplatili životem. Šibík kontroval, že na místě byl i onen zmíněný německý novinář, který mohl uprchlíkům pomoci. Navíc hlavním úkolem novináře je dokumentovat, co se opravdu děje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…