Švédská média píší o podivném prodeji transportérů přes ČR do Iráku

04.03.2015 1:05

Švédský rozhlas se dnes pozastavil nad prodejem 250 bojových vozidel pěchoty (BVP) ze Švédska přes českou firmu Excalibur Army do Iráku. Švédské zákony totiž zakazují prodej výzbroje do zemí, kde se odehrává válečný konflikt. Experti sice tvrdí, že po právní stránce je zřejmě vše v pořádku, podle médií tomu tak ovšem nemusí být po stránce morální.

Švédská média píší o podivném prodeji transportérů přes ČR do Iráku
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Veřejnoprávní Švédský rozhlas (SR) upozornil, že Švédsko do Česka prodalo v roce 2010 celkem 350 stárnoucích, ale bojeschopných transportérů. Transakce byla učiněna přes tehdejší českou státní firmu uváděnou jako VOP-026. Ta ale posloužila jen jako prostředník pro soukromou českou firmu Excalibur Army. "Prodáme je do Iráku tamní ústřední vládě," citoval SR mluvčího Excalibur Army Andreje Čírtka.

Vozidla prý měla dostat česká armáda a měla jí sloužit k obraně českého státu

Čírtek dnes ČTK řekl, že firma v současné době vyváží obrněná vozidla, která pocházejí z armád někdejšího Východního bloku. U "švédských" BVP prý v současné době čeká na povolení Německa, které je Švédsku původně prodalo. "Německo na ně historicky uplatnilo podmínku, že každý další export těchto vozidel musí projít i německým licenčním řízením," poznamenal. To je podle něj jediné omezení, které ze smluv vyplývá. Zákaz přeprodeje si prý švédská strana do podmínek tendru ani do smlouvy nedala.

Problém celé transakce podle švédských médií spočívá v tom, že kdyby Švédsko vědělo, že prodává bojovou techniku v konečné fázi určenou pro Irák, tak by na kontrakt byť ve zprostředkované formě podle svých zákonů nesmělo přistoupit. Obrněná vozidla podle těchto zákonů nesměla být prodána ani soukromé české firmě.

Stefan Fjärdhammar, který byl za švédskou stranu pověřen řízením prodeje, podle Švédského rozhlasu tvrdí, že vozidla měla dostat česká armáda a měla jí sloužit k obraně českého státu. To však popřel bývalý náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek, který prý ujistil, že "stoprocentně se nic takového neplánovalo".

Legálně, ale problematicky

Zmíněných 350 transportérů Švédsko v roce 1994 odkoupilo z vojenských zásob bývalého východního Německa. Smlouvu o modernizaci BVP pak uzavřelo s firmou Excalibur Army. Po úpravě vozidel ale Švédsko své ozbrojené síly zeštíhlilo a pro obrněnce již nemělo uplatnění. Zájem o ně měly jen diktátorské režimy a země s násilnými konflikty jako Irák nebo Jemen.

"Firma Excalibur se na nás jako zájemce obrátila také, ale sdělili jsme jí, že jako soukromé společnosti jí zbrojní techniku prodat nesmíme," řekl tehdejší pracovník švédského Úřadu pro obranný materiál Jan Villaume. Obchod se proto následně uskutečnil zprostředkovaně přes státní podnik. Skutečnost, že bojová technika byla oficiálně prodána českému státu a až poté soukromé společnosti a následně Iráku, vidí Villaume podle Švédského rozhlasu jako "legální, i když problematickou".

Pracovník prestižního Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) Siemon Wezeman si ale myslí, že kontrakt je pochybný a obchází švédské zákony. Jeho kolega ze SIPRI Pieter Wezeman vidí pochybení u Švédů. "Realisticky vzato mělo Švédsko tušit, že obrněná vozidla nebudou sloužit účelu oficiálně udanému českou stranou," tvrdí Wezeman.

V provozech firmy Excalibur Army a také na českém Ministerstvu obrany dnes zasahovali policisté z ÚOOZ

Švédský rozhlas poznamenal, že irácká vláda potřebuje zbraně k boji proti radikálům z hnutí Islámský stát, ale irácká armáda je natolik zkorumpovaná, že bojová technika se snadno může dostat do nechtěných rukou, tedy i k teroristům.

Zmíněná firma VOP-026 Šternberk byla v roce 2010 sloučena se státním Vojenským opravárenským podnikem 025 Nový Jičín, o dva roky později byla celá společnost přejmenována na VOP CZ. Areál ve Šternberku byl v roce 2013 prodán právě společnosti Excalibur Army. Ta obchoduje převážně s technikou východního původu, zaměřuje se ale i na vlastní výrobu.

V provozech firmy Excalibur Army a také na českém Ministerstvu obrany dnes zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří obvinili čtyři lidi z nezákonného převodu majetku Ministerstva obrany. Obviněnými podle státního zástupce jsou bývalý člen vedení VOP CZ, dva zaměstnanci Ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a jeden příslušník armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…