Švédsko: Průzkum preferencí bourá zeď politické korektnosti. Věci se mění?

21. 8. 2017 8:54

Do parlamentních voleb ve Švédsku zbývá více než rok, ale aktuální průzkumy naznačují, že by mohl jejich výsledek skončit velkým překvapením. Současná vláda složená ze socialistů a Zelených nemá nic jistého.

Švédsko: Průzkum preferencí bourá zeď politické korektnosti. Věci se mění?
Foto: Vít Hassan
Popisek: V jihošvédském městě Malmö, čtvrť Rosengard

Zdá se, že desítky let socialistických vlád se začínají trpělivým Švédům přece jenom zajídat. Socialisté a Zelení rozhodli o přijetí téměř dvou set tisíc migrantů od začátku migrační krize, a Švédsko tak zaplavila vlna teroru a znásilňování. Vedle toho musela vláda čelit několika skandálům, které se týkaly především muslimských ministrů. Jeden z nich, Mehmet Kaplan, byl nucen opustit své místo poté, co se ukázalo, že se stýkal s tureckými islamisty.

Navíc se ukázalo, že Kaplan zastává antisemitské postoje, když srovnával Izrael s nacistickým Německem. O několik měsíců později musela odejít z čela ministerstva další muslimka, která byla paradoxně usvědčena z konzumace alkoholu před jízdou v automobilu. Korunu všemu nasadil poslanec za Stranu zelených Jasri Khan poté, co švédská veřejnoprávní televize odhalila, že Kahn odmítl kvůli svému náboženskému přesvědčení podat ruku ženě.

Anketa

Který normalizační komunista nejvíc ublížil českému národu?

7%
hlasovalo: 1926 lidí

Výše uvedené aspekty se promítly na poklesu popularity vládních stran, což se týká zejména Zelených. Ačkoli před třemi lety získali v parlamentních volbách téměř sedm procent a dosáhli tak svého historicky druhého nejlepšího výsledku, podle aktuálních průzkumů to zdaleka tak optimisticky nevypadá. Agentura YouGov přisuzuje zeleným 4 % a Inizio poll dokonce ještě o procento méně. Obdobné to bylo i před deseti dny dle průzkumu společnosti Demoskop.

Naopak radovat se mohou Švédští demokraté, kteří v jednom ze čtyř průzkumů z poslední doby předstihli vládnoucí sociální demokraty. Podle společnosti Sentio by euroskeptická a „protiuprchlická strana získala 27 %, tedy o tři procenta více než socialisté. Nicméně v dalších třech průzkumech hráli prim socialisté v čele s premiérem Stefanem Löfvenem. Asi nejvíce optimismu jim poskytl průzkum Sifo, podle kterého by získali 30 %, což by bylo jen o jedno procento méně než v roce 2014.

Vrásky na čele přibývají také Umírněným, kteří v parlamentních volbách před čtyřmi lety získali přes 23 %. Ovšem zatím oscilují mezi 15 až 17 %. Právě této straně ubrali hlasy zmiňovaní Švédští demokraté, kteří při posledních volbách získali o něco méně než 13 %. Pokud se v příštích dvanácti měsících nestane nic dramatického, mohli by v případě naplnění nejoptimističtějšího scénáře získat příští rok v září až dvojnásobek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…