Švédsko se prý rapidně změní. Ještě v tomto století rodilé Švédy přečíslí přistěhovalci

31.07.2018 13:41

Nizozemský think-tank Gefira nabízí s odkazem na oficiální údaje švédského statistického úřadu výhled, podle kterého se stane z rodilých Švédů do konce století menšina. Naopak dominovat budou v rámci populace přistěhovalci ze třetích zemí světa.

Švédsko se prý rapidně změní. Ještě v tomto století rodilé Švédy přečíslí přistěhovalci
Foto: Vít Hassan
Popisek: V jihošvédském městě Malmö

Jak konstatuje Gefira, razantně by se měla švédská populace proměnit již mnohem dříve než na konci 21. století. Podle dosavadních trendů by se měl počet obyvatel Švédska v příštích desetiletích neustále zmenšovat. Společně s tím by také měl razantně narůstat počet přistěhovalců a Švédů s přistěhovaleckými kořeny. Už nyní je míra plodnosti rodilých (bílých) Švédů 1,6; zatímco stejný ukazatel činí pro celou zemi 1,9.

Fotogalerie: - Maláčová v sedle

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...

Anketa

Má ještě cenu vyšetřovat dnes velké hospodářské kauzy 90. let?

97%
3%
hlasovalo: 6700 lidí

Významnou měrou zároveň roste počet muslimských dětí, jejichž počet se od roku 2010 zvýšil o více než 30 %. „Přibližně osm až deset procent novorozenců má nyní muslimské jméno,“ uvádí Gefira s tím, že pokud bude vše pokračovat stejným tempem, bude bílá švédská populace ještě v tomto století ve své vlastní zemi menšinou. „Aby se vláda vyrovnala s nízkou porodností, uplatňuje systém výměny dosavadní bílé populace a jejího nahrazení většinou muslimskými přistěhovalci.“

V této souvislosti Gefira uvádí, že podle demografických výpočtů rostl počet příslušníků bílé švédské populace ve sledovaném období od roku 1970, ale tento trend skončil v roce 1996. Posledních více než dvacet let počet narozených rodilých Švédů bílé pleti neustále klesá. Momentálně žije v zemi díky přistěhovalectví deset milionů lidí a do konce tohoto století by měly při současném trendu přibýt další čtyři miliony lidí.

„Ovšem počet rodilých Švédů se bude zároveň snižovat. V roce 1970 tvořili přistěhovalci jen necelé jedno procento z celkové populace. Před třemi lety to bylo již 15 % a v roce 2060 by měli přistěhovalci tvořit již 48 % populace. Na konci 21. století by tak mohlo žít ve Švédsku jen asi 4,5 milionu rodilých bílých Švédů. To by při předpokládaném počtu 14 milionů obyvatel bylo pouhých 32 %.“

Loni na podzim se podobnému tématu věnoval americký think-tank Pew Research Center, který posuzoval nárůst muslimské komunity v rámci populace v evropských zemích. Také v těchto propočtech se ukazovalo, že se počet příslušníků muslimské menšiny zvýší ze všech evropských zemích nejvíce ve Švédsku. Americký think-tank na základě oficiálních vstupních dat konstatoval, že by v roce 2050 mohli muslimové tvořit ve Švédsku až téměř třetinu populace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odmítáme tyhle brutální zásahy! Kováčik se u Moravce pořádně rozčílil na EU

13:23 Odmítáme tyhle brutální zásahy! Kováčik se u Moravce pořádně rozčílil na EU

Týden před Vánocemi uvítal Václav Moravec v Žižkovské věži předsedy dvou poslaneckých klubů – Jakuba…