Švédsko se s uprchlíky tak snažilo, ale stejně dostalo vyhubováno

09.06.2016 12:31

Švédsko sice v loňském roce přijalo v poměru k počtu obyvatel nejvíce uprchlíků z celé Evropy, ale přesto se stalo terčem kritiky Human Rights Watch (HRW). Mezinárodní lidskoprávní organizace Švédsku vyčítá příliš dlouhé čekají lhůty na vyřízení žádostí o azyl a také nedostatečnou psychologickou péči pro nezletilé uprchlíky.

Švédsko se s uprchlíky tak snažilo, ale stejně dostalo vyhubováno
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

V loňském roce Švédsko přijalo více než 35 000 nezletilých uprchlíků bez doprovodu dospělého. Většina z nich podle zjištění Human Rights Watch pochází z Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Eritreje, Iráku a Etiopie. Přibližně polovina z nich je mladší patnácti let a jen 2847 těchto uprchlíků je ženského pohlaví. Ač HRW ve své zprávě připouští, že švédské zákony jsou obecně v souladu s mezinárodními normami, přesto je prý stále co zlepšovat.

„Nicméně masivní příchod desítek tisíc lidí dostal švédský imigrační systém pod značný tlak. Z našeho výzkumu prováděného mezi 25. lednem a 8. únorem letošního roku vyplývá, že se mnoha dětem nedostává dostatečné péče a pozornosti, na které mají nárok,“ píše ve dnes zveřejněné zprávě mezinárodní lidskoprávní organizace a upozorňuje zejména na dlouhé čekací lhůty při vyřizování žádostí o azyl a nevhodné podmínky v ubytovacích zařízených.

Celý text v angličtině je ZDE.

Human Rights Watch vyčítá švédským úřadům konkrétně skutečnost, že jsou dívky často ubytovány společně s chlapci. Vedle toho se prý značně liší úroveň odbornosti personálu, který působí v dětských uprchlických centrech. „Problémem je rovněž samotný opatrovnický systém. Děti musí dlouho čekat, než je jmenován jejich opatrovník, což jim znesnadňuje přístup ke vzdělání, informacím a další podpoře,“ kritizuje HRW.

Švédská vláda podle HRW nepodniká dostatečné kroky k tomu, aby zajistila při nakládání s dětskými uprchlíky patřičný dohled. „Neexistuje žádná národní agentura, která by měla za povinnost monitorovat schůzky dětí s jejich opatrovníky, ubytovací podmínky, zdravotní péči nebo hodnotila sociální pracovníky. Jak nám sdělila vládní agentura Socialstyrelsen, tyto údaje nemá k dispozici, nicméně již vládě doporučila přiřadit dětským žadatelům identifikační čísla pro účely sledování těchto informací.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …