Švédští muslimové se opět předvedli. Sexuální obtěžování, únos, zastrašování a vynucený sňatek

21. 6. 2016 10:02

Ve Švédsku v souvislosti s uprchlíky nečelí již „jen“ znásilňování, okrádání a fyzickým útokům. Aktuálně byl prokázán také první případ, kdy byla mladá žena vydíráním nucena ke sňatku s afghánským migrantem.

Švédští muslimové se opět předvedli. Sexuální obtěžování, únos, zastrašování a vynucený sňatek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek
reklama

Tři muži byli v jižní části Švédska obviněni z toho, že nutili třiadvacetiletou ženu, aby si vzala muže z Afghánistánu. Mezi obviněnými je také otec mladé ženy. Společně s dalšími dvěma muži čelí obvinění z únosu, napadení, vydírání a sexuálního obtěžování jednadvacetiletého přítele ženy. Vše se podle vyšetřovatelů mělo odehrát loni v listopadu. Otec mladé ženy je navíc obviněn z vyhrožování a bezprecedentního nátlaku, kterým chtěl docílit uzavření sňatku.

„Pokud vím, tak toto je první případ vynuceného sňatku ve Švédsku. Ta žena nesouhlasila s tím, do čeho ji nutila rodina, a chtěla dál pokračovat ve vztahu se svým o dva roky mladším přítelem,“ uvedla žalobkyně Ulrika Engwall. Otec mladé ženy a jeho blízký přítel zůstávají i nadále ve vazbě, třetí je vyšetřován na svobodě. Jak uvádí právní zástupce obviněného, jeho klient odmítá veškerá obvinění a tvrdí, že jeho dcera se sňatkem souhlasila.

Celý text v angličtině je ZDE.

Švédsko přijalo zákon proti vynuceným sňatkům v červenci 2014. Přes mnoho podaných trestných oznámení je však až tento případ prvním, který vede k obžalobě. Úřad státního žalobce v Göteborgu nyní také podle informací internetového serveru Local zjišťuje, proč nevedla předchozí vyšetřování případů vynucených sňatků k úspěšnému konci. „Vláda nás pověřila úkolem zjistit, proč nikdy před tím nedošlo k obžalobě,“ uvedla žalobkyně Kristina Ehrenborg-Staffas.

„Povaha těchto trestných činů je založena na tom, že mají vyšetřovatelé velké problémy s obstaráním potřebných důkazů. Často mají vyšetřovatelé k dispozici pouze verzi dané dívky, ale chybí už svědci, kteří by byli ochotni mluvit o dalších podrobnostech,“ cituje Local Ehrenborg-Staffas a dodává, že vynucené sňatky byly ve Švédsku ilegální i před rokem 2014, ale nová právní úprava zařadila tento trestný čin do vlastní kategorie.

„Usvědčený pachatel může být odsouzen za vynucené sňatky až na čtyři roky odnětí svobody,“ píše Local. Vedle vynucených sňatků představuje vážný problém pro právní systém a zvyklosti v západoevropských zemích také polygamie. V Německu se rozhodli tento problém v posledních dnech konečně začít řešit a ministr vnitra Heiko Maas veřejně avizoval, že úřady budou potírat polygamii a oficiálně zakázány budou právě také vynucené sňatky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…