Svérázné hospodaření státních fondů. Ztráty za miliony a natažené ruce

13.08.2012 8:58 | Zprávy

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu neplní některé státní fondy své poslání a proto by bylo vhodné uvažovat o jejich sloučení, případně úplném zrušení. Problematický je zejména Státní fond kultury. Ale rovněž Státní fond životního prostředí, fond na podporu kinematografie a fond rozvoje bydlení.

Svérázné hospodaření státních fondů. Ztráty za miliony a natažené ruce
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

„Například Státní fond kultury už od roku 2006 neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková. Ani další fondy však nefungují optimálně. „Neuspokojivé fungování státních fondů z části pramení z obecnosti zákonů, kterými byly jednotlivé fondy zřízeny,“ píše se v tiskové zprávě NKÚ. Fondy prý nekladou důraz na zajištění dostatečných příjmů, a tak musejí spoléhat na dotace státu, které přitom mají být jen mimořádnou výpomocí.

Pokud zůstanou fondy zachovány, měly by být zásadně přehodnoceny zřizovací předpisy, posouzeno zajištění vlastních zdrojů a zajištěna kontrola.

Kontrola kromě toho zjistila řadu pochybení v hospodaření fondů. Fond životního prostředí například nedokázal dohledat mobilní telefony, notebooky a další vybavení v celkové výši 2,8 milionu. Věci následně odepsal jako ztracené, aniž by situaci jakkoliv řešil.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …