Světový autor Zakaria: Donald Trump vypouští žvásty. Další, další a další. Myslí si o sobě, že je celebrita

08.08.2016 14:26

Americký novinář a spisovatel Fareed Zakaria minulý týden označil kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa za mistra žvástu. To je v jeho podání mnohem nebezpečnější, než kdyby byl Trump jen obyčejný lhář. A nyní se na stránkách The Washington Post v komentáři nazvaném Nesnesitelný puch Trumpových žvástů rozhodl vysvětlit, jak to doopravdy myslel.

Světový autor Zakaria: Donald Trump vypouští žvásty. Další, další a další. Myslí si o sobě, že je celebrita
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Zakaria nedávno označil Donalda Trumpa s jeho veřejnými vystoupeními za mistra žvástu. Trump si totiž podle něj vůbec nevidí do úst, protože to vlastně ani nepotřebuje. „Trump je mnoho věcí, některé z nich jsou temné a nebezpečné, ve svém jádru je však mistrem žvástu.“

Své tvrzení opírá o esej amerického filozofa Harryho Frankfurta, napsanou v roce 1986, O žvástu (v originálu On bullshit, pozn.red.), ve které poukazuje na rozdíly mezi obyčejnou lží a žvásty, které vypouští například právě Trump. „Říci lež je čin, který vyžaduje soustředění. Je k tomu potřeba použít konkrétní lež ve specifickém bodě... Ve snaze vytvořit lež, musí si (lhář) myslet, že ví, co je pravda.“

To však neplatí v případě člověka, který kolem sebe šíří jen žvásty. Ten totiž není ani na straně pravdy, ani na straně lži, a funguje nezávisle na obou, přičemž nepotřebuje vycházet ze skutečnosti. Má také mimořádně široký záběr oproti lhářům, jelikož může kombinovat tvrzení jak se mu zlíbí, a nepotřebuje si na nich dát nijak záležet. Jedná se tak spíše o umění, než schopnost, a proto Frankfurt použil označení mistr žvástu.

„To byl Trumpův model po celý jeho život,“ píše Zakaria. „Chlubí se a chlubí a chlubí – svým byznysem, svými budovami, svými knihami, svými ženami.“ A když na jeho žvásty někdo poukáže, tak je jen ještě více přetočí. Jako v případě svého tvrzení, že zná osobně ruského prezidenta Vladimira Putina.

Celý text zde

Trump totiž tvrdil, že se s Putinem setkal během natáčení diskuzního pořadu 60 minut. Během něj se však oba pánové setkat nemohli, což je velmi jednoduše dohledatelné. Pořad sestával z dvou předtočených rozhovorů, které probíhaly na odlišných stranách planety. Ten s Trumpem v New Yorku, s Putinem pak v Moskvě.

„Ve skutečnosti Trump prostě kecal. Sám sebe vnímá jako důležitou světovou celebritu, osobu, která měla či mohla potkat Putina. Co na tom, že se doopravdy vůbec nesetkali?“ míní Zakaria.

Podobně se Trump kdysi kasal tím, že vyslal v roce 2011 vyšetřovatele na Havaj, aby zjistili, zda se současný prezident USA Barack Obama opravdu narodil ve Spojených státech, či nikoliv, jak tvrdí někteří jeho kritici. S pompou oznamoval, že výsledky jeho výzkumu vytřou lidem zrak, ty však nikdy nebyly uveřejněny. Je přitom dosti nepravděpodobné, že vůbec kdy nějaké vyšetřovatele někam poslal.

Stejným způsobem má v plánu vyhrát volby v demokratických státech, porazit Islámský stát a dosáhnout spousty dalších ohromných věcí. „Samozřejmě nejde o tajné strategie. Jsou to jen kecy,“ napsal Zakaria.

Trump se tak stal větším nepřítelem pravdy, než kdy byla lež. Ztratil totiž veškerý kontakt s realitou a jen na sebe vrší další a další žvásty, ve kterých se ztrácí nejen on sám, ale i všichni ostatní. „Donald Trump nahromadil tak obrovské množství svého značkového produktu v politické aréně, že ten zápach je ochromující a nesnesitelný.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

9:55 Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

Předseda SPD Tomio Okamura na sociální sítí Facebook varuje slovy člena svého hnutí Jaroslava Foldyn…