Světový tisk: Merkelové zvoní umíráček. Včera dostala těžkou ránu, ze které se možná už nevzpamatuje

5. 9. 2016 8:45

Zahraniční média se dnes věnují propadáku CDU ve spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko, odkud se kancléřka Angela Merkelová v roce 1990 vydala do světa velké politiky. Křesťanské demokraty zde v zemských volbách porazila opoziční AfD a britské deníky Financial Times či Express hovoří o „ponížení Merkelové“.

Světový tisk: Merkelové zvoní umíráček. Včera dostala těžkou ránu, ze které se možná už nevzpamatuje
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová
reklama

„Merkelová utrpěla ponižující volební porážku na domácím hřišti,“ zní celý titulek v prestižním deníku Financial Times, podle kterého jde o jasný signál, že se voliči ke kancléřčině liberální přistěhovalecké politice „otočili zády“. „Přepisujeme v Meklenbrusku – Předním Pomořansku historii. Možná, že právě dnešek je začátkem konce kancléřky Angely Merkelové,“ cituje deník vyjádření lídra kandidátky protiimigrační Alternative für Deutschland (AfD) Leifa-Erika Holma.

Financial Times označuje AfD za nejúspěšnější „pravicovou stranu“ v Německu od konce druhé světové války a připomíná, že strana vznikla teprve před třemi lety. Do jisté míry lze přívlastek „pravicová“ vnímat jako bod zvratu. Doposud mainstreamová média nálepkovala AfD pouze jako „populistickou“, případně ji označovala za „extremistickou“. „Oproti minulým volbám se snížila podpora CDU ze 23 na 19 %. Naopak zisk AfD ve výši 20,8 % je pro stranu obrovský úspěch,“ uvádí deník s tím, že také vítězná SPD oslabila, když získala 30,6 %, což je o pět procent méně než při posledních volbách.

„Výsledek voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku je políčkem do tváře Merkelové. V její domovské spolkové zemi se voliči jasně vyjádřili proti její katastrofální imigrační politice,“ cituje Express komentář vůdkyně AfD Frauke Petry. Mnozí odborníci tvrdí, že obrovský neúspěch CDU představuje vážné ohrožení další politické kariéry kancléřky. „Voliči to budou vnímat jako začátek jejího konce,“ tvrdí politolog Gero Neugebauer z berlínské univerzity.

„Pokud začne více členů CDU považovat porážku strany za chybu Merkelové a začnou ji vnímat jako hrozbu pro budoucnost celé strany, celá situace by se mohla vymknout kontrole. V případě, že AfD porazí CDU i za dva týdny v Berlíně, mohou věci dostat rychlý spád,“ cituje britský deník Neugebauera a soudí, že Merkelová vůbec nemusí dostat šanci obhajovat pozici kancléřky v parlamentních volbách na podzim 2017.

„Volební výsledek pro nás není nic příjemného. Voliči hlasující pro AfD nám poslali jasný protestní signál,“ soudí vlivný poslanec CDU Michael Grosse-Bröme. Bývalý poradce německého kancléře Helmuta Kohla Hans-Herman Tiedje má jasno, proč CDU neuspěla. „Merkelová se ani neobtěžovala zeptat před rokem voličů, jestli souhlasí s její demografickou restrukturalizací země. Možná dostane Nobelovu cenu míru, ale doma je její politika zničující.“

V Berlíně se budou konat volby 18. září a ani tam to pro CDU, a tedy i politickou budoucnost Merkelové nevypadá příliš dobře. Podle jednoho z posledních průzkumů realizovaného společností Forsa by v Berlíně mohla CDU předstihnout nejsilnější levicová strana v Bundestagu Die Linke, ale i Zelení. Bez šancí není ani AfD, byť takový úspěch jako v Meklenbursku – Předním Pomořansku zde patrně strana nezaznamená. Kancléřka Merkelová se v každém případě nachází v nezáviděníhodné situaci a zachránit její skomírající politickou kariéru může podle mnohých už snad jenom zázrak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …