Světoznámý ekonom Roubini: Hrozí tvrdé přistání jedné velmoci

04.04.2014 12:13

Světoznámý ekonom, profesor na newyorské univerzitě Nouriel Roubini ve svém rozsáhlém příspěvku, který otiskly i české Hospodářské noviny píše o tom, jak se mění globální rizika. V úvodu jmenuje šest z nich, která byla v centru pozornosti celého světa ještě před rokem či dvěma. Ačkoli se tato rizika už zmírnila, objevují se nová. Investoři by proto podle ekonoma neměli propadat příliš dobré náladě.

Světoznámý ekonom Roubini: Hrozí tvrdé přistání jedné velmoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Ekonom světového věhlasu Nouriel Roubini jmenuje v úvodu svého komentáře pro HN šest hlavních světových ekonomických, finančních a geopolitických rizik, která už nyní mají nižší pravděpodobnost. Patří sem rozpad eurozóny, fiskální krize ve Spojených státech, krize veřejného dluhu v Japonsku, deflace v mnoha vyspělých ekonomikách, válka mezi Izraelem a Íránem kvůli údajnému směřování Íránu k jaderným zbraním a širší rozklad regionálního řádu na Středním východě.

Roubini ale nehodlá být přílišným optimistou. „Zhoršení některých z těchto krizí a konfliktů by však samozřejmě mohlo vyvolat opětovné obavy o energetickou bezpečnost," varuje. A ještě důležitější je to, že zatímco rizika posledních let opadají, další rizika sílí.

Objevují se nová rizika, která by mohla eskalovat

V prvé řadě je tu podle ekonoma riziko „tvrdého přistání" v Číně. Posun rovnováhy růstu od fixních investic směrem k soukromé spotřebě probíhá příliš pomalu. To prý pak vede k dalším špatným aktivům a nesplaceným půjčkám. „Do příštího roku už možná před Čínou nebude prostor, kam by přetrvávající potíže hrnula," upozorňuje Roubini.

Dále zmiňuje riziko politických chyb, kterých se prý může dopustit Federální rezervní systém USA. Ten by prý od nulových sazeb mohl ustoupit příliš pozdě, čímž by zapříčinil vznik dalšího boomu cen aktiv - a nakonec jejich krach.

Další hrozbou je zhoršení krizí na některých křehkých rozvíjejících se trzích, které navíc mnohdy čelí politickým a volebním rizikům. Ekonom upozorňuje rovněž na vážné riziko, že současný konflikt na Ukrajině vyústí ve druhou studenou válku, potažmo i válku horkou. A konečně, existuje prý také riziko, že by až do otevřeného vojenského střetu mohly eskalovat asijské teritoriální neshody, v prvé řadě podle profesora mezi Čínou a Japonskem.

Pozor na nemilé překvapení

Nouriel Roubini proto varuje před příliš dobrou náladou, kterou si uchovávají finanční trhy. „Investoři mohou mít pravdu, že se tato rizika ve své nejvážnější podobě nezhmotní, nebo že je uvolněné měnové politiky ve vyspělých ekonomikách a pokračující oživení potlačí. Avšak možná že si investoři jen namlouvají, že pravděpodobnost těchto rizik je nízká - a mohou tedy být nemile překvapeni, až se jedno nebo hned několik rizik projeví," vzkazuje ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše

14:31 Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše

Necelé čtyři měsíce před sněmovními volbami přišla agentura SANEP s pravidelným „volebním modelem“, …