Svoboda: Festival homosexuálů je otázkou tolerance. Kritika je bouře ve sklenici vody

11.08.2011 11:21

Pražský primátor Bohuslav Svoboda ani o píď neustoupí z toho, že má jeho podporu festival Prague Pride, který od středy probíhá v Praze. Proti akci se postavila přitom již řada konzervativních politiků a katolická církev, podpořil ji ale mimo jiných právě Svoboda. „ Je to otázka tolerance a liberality k menšinám v naší společnosti,“ podotkl k tomu Svoboda pro Český rozhlas.

Svoboda: Festival homosexuálů je otázkou tolerance. Kritika je bouře ve sklenici vody
reklama
Svobodova záštita festivalu homosexuálů vyvolala ostré reakce. Oponenti tvrdí, že konzervativní politik by podporu takové akce neměl vyjadřovat.

„Je to otázka tolerance a liberality k menšinám v naší společnosti. Celý život jsem tolerantní a liberální člověk a nebudu svoji toleranci měnit. Každý má právo žít svůj život a já jsem povinen být k tomu tolerantní," vysvětlil ale pro rozhlas Svoboda.

Kritiku proti Prague Pride i Svobodově záštitě vyjádřil především vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek. „Proti samotnému pochodu nebo svobodnému projevování názorů nikdo nic nemá, ale pan primátor, který je primátorem za pravicovou politickou stranu, která si říká konzervativně-liberální, to znamená liberální v ekonomice a konzervativní ve společenských tématech, dal tomuto zamýšlenému průvodu a karnevalu svou významnou podporu tím, že mu udělil záštitu. A to je něco tak neuvěřitelného, že myslím, že to nemá obdoby," uvedl kromě jiného Hájek.

Svoboda se tomu diví. Prý nevěděl, že u někoho končí tolerance u záštity primátora.

Psali jsme:

„Nevěděl jsem však, že tolerance končí u záštity primátora. Domníval jsem se, že tolerance je obecný přístup k věci, a teď se dozvídám, že ano, všichni jsme tolerantní, ale až k hranici záštity. To je ale věc, na kterou nemohu přistoupit. To by nás vrátilo o padesát let zpátky a to je pro mě jako moderního pravicového politika nepřijatelné," uvedl k tomu.primátor.

Připomněl, že podobné akce se ději i ve světě. „V čele tohoto průvodu šel starosta New Yorku, pravicový politik, a nikomu to nepřipadalo divné. Já mám pocit, že je to bouře ve sklenici vody. My máme před sebou k řešení jiné obrovské problémy v rámci Prahy, v rámci celé republiky a zabýváme se přitom pochodem, který je celým světem vnímán jako karneval v Riu - vyjádření určitého životního pocitu. Ale my to řešíme jako zásadní otázku," doda k tomu primátor s vysvětlením, že je tady přece ekonomická recese, což je mnohem důležitější téma.

Proti se postavili arcibiskup i Hrad

Radiožurnál připomněl pak v souvislosti s akcí i dopis arcibiskupa Dominika Duky, který žádá primátora, aby ještě svou záštitu nad akcí zvážil. Duka tvrdí, že jde o propagaci uvolněného životního stylu a nikoli o otázku práva menšin.

„Jsem přesvědčen o tom, že je to vyjádření práva menšiny. Vycházím i ze svých medicínských vědomostí a celoživotních zkušeností. Jsem si vědom, jaký byl historický vývoj této skupiny lidí, jaká probíhala jejich kriminalizace, jak dlouho to trvalo, než byla tato skupina vyčleněna z řad lidí nemocných. Moje rozhodnutí není záležitostí rychlého náhledu," doplnil pak k tomu Svoboda.

Nakonec rozhlas dodal, že za Hájka se postavil i prezident Václav Klaus, a to navzdory odmítavým reakcím ČSSD a Věcí veřejných. "Podle nich jde o nepřípustné podněcování nenávisti vůči menšině či skupině obyvatel. Podobný výrok od jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky považují za nedůstojný a nepřijatelný," uzavřel rozhlas reportáž.

Čtěte také:

Petr Hájek pro ParlamentníListy.cz:
Petr Hájek: Jsem kryptofašista. Doznávám se
Praha plná úchylných gayů. S podporou primátora z ODS 
Nakladáčka za gaye. Čtěte, co si myslí ODS o svém primátorovi 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

4:39 ,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

„Nesouhlasím s názorem pana prezidenta, ke kterému se teď přidává premiér Babiš a někteří další poli…