Svoboda médií podle komisařky Jourové. „Příliš mnoho prostoru pro zlé úmysly“, cituje Žantovský, co píší v Bruselu

30.12.2023 7:31 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH V nové legislativní normě Media Freedom Act vůbec nejde o svobodu médií, ale o svobodu některých médií a o naprostou nesvobodu jiných médií. „Je to další pokus o posílení propagandy směrem k podpoře jednoho názoru, toho probruselského, proevropského, tzv. liberálně demokratického,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí se věnuje otevřenému dopisu studentů žurnalistiky, kteří nerozumějí tomu, proč média šíří myšlenky vraha.

Svoboda médií podle komisařky Jourové. „Příliš mnoho prostoru pro zlé úmysly“, cituje Žantovský, co píší v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Na světě je další legislativní norma z pera Bruselu, která se má týkat nominálně svobody médií a nazývá se European Media Freedom Act. „Má prý zajistit lepší ochranu práce novinářů, zvýšit transparentnost vlastnictví médií a podobně. Je to další z kroků lidí jako je komisařka Věra Jourová, která se dlouhodobě zabývá posilováním cenzurních a regulativních pravomocí různých orgánů, ať už na národní nebo evropsko-unijní úrovni. V podstatě jde o to, že je zapotřebí prosadit onen jeden jednotný liberálně demokratický názor na cokoliv a pokud možno eliminovat všechny názory jiné, případně polemické a případně opoziční. Koneckonců paní Jourová se tím dlouhodobě netají. Známá je její aktivita, která vešla do dějin pod názvem ‚Vyhladovět alternativní média‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Smyslem této aktivity horlivé eurokomisařky bylo zakázat velkým firmám nebo je přinutit, aby přestaly inzerovat na alternativních médiích, a tím pádem tato média odstřihnout od jejich zdrojů příjmů. „Tak na to teď navázal tenhle takzvaný Media Freedom Act. Mně to přijde stejně směšné, jako kdyby řekněme vláda v Československu v roce 1976 přijala zákon na ochranu lidských práv. To je asi tak podobné. Určitě si umíme představit, jak by ta lidská práva v podání tehdejší vlády vypadala. Tak úplně stejně vypadá svoboda médií v podání této „evropské vlády“. Je to jenom další pokus o posílení propagandy směrem k podpoře toho jednoho názoru, toho probruselského, proevropského, tzv. liberálně demokratického,“ vysvětluje mediální analytik.

Svoboda jenom pro některá média, ostatní umlčme

A tahle skutečnost je nejvíce vidět na jednom velice zajímavém bodu. „Původně byl v té normě Media Freedom Act obsažen požadavek, který z něj později vypadl, že zavede pro největší distributory digitálního obsahu typu Google nebo Meta povinnost informovat určité médium, které vyhodnotí jako dezinformační nebo nějak sporné, že se jeho příspěvek chystají smazat a dát mu čas na vyjádření. Tato čtyřiadvaceti hodinová lhůta na vyjádření podle soudruhů z Evropské unie poskytuje médiím z dezinformační scény – cituji ze serveru Mediář.cz – ‚příliš prostoru pro šíření nepravdivých či zavádějících zpráv. Ti se špatnými úmysly, kteří se tváří jako legitimní mediální tituly, budou nyní moci tento mechanismus zneužívat‘,“ poukazuje Petr Žantovský.

Tato záležitost s lhůtou bude pravděpodobně ještě předmětem dohadování či sporů v Evropském parlamentu nebo kdekoliv jinde, kudy to půjde. „Cituji tuhle jednu podrobnost jenom proto, že z toho je zřejmé, že vůbec nejde o svobodu médií, ale o svobodu některých médií a o naprostou nesvobodu jiných médií. Těch nežádoucích, těch co ‚nás‘ nemají ráda, a tudíž, pokud je to jenom trochu možné, umlčme je hned a nenechávejme jim ani ten jeden kalendářní den na to, aby se hájili nebo aby zahájili nějakou diskuzi. Ne, je to zbytečné, diskuze s opozicí se v totalitních režimech nemá dít a zpravidla neděje. A Evropská unie je i tímto novým legislativním krokem jednoznačně totalitní politickou strukturou,“ zdůrazňuje mediální odborník.

Je hezké, že tu někdo konečně objevil Ameriku

Ze stejného zdroje, tedy z webu Mediář.cz, přišla inspirace i pro druhé téma. Postaral se o to Jakub Jetmar svým článkem pod titulkem „Odpovědi na krizi novinařiny: sdružování a diverzita“ a ještě zajímavějším podtitulkem „Aby nepřevládla populistická žurnalistika, musí liberální přístup projít rozsáhlou reflexí“. „Ten titulek i podtitulek velice slibně napovídá, že by se někdo chtěl i pokusit navázat komunikační kontakt, jakousi diskusi mezi tzv. mainstreamovými a tzv. alternativními médii. To by bylo sympatické a žádoucí. Nicméně tahle iluze bere za své v okamžiku, kdy autor píše, cituji: ‚Vidím tři směry novinařiny – populistický, tradičně liberální a reflexivně liberální. Aby nepřevládla populistická žurnalistika, musí liberální přístup projít rozsáhlou reflexí‘,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

K jedné věci by se pan Žantovský Petr možná hodil. Jako osoba znalá by mohl ctěnému obecenstvu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 30.12.2023 11:55:49
dosti přesně vysvětlit a objasnit a nastínit, CO SE NA FF VYUČUJE. Co přesně je například taková POLITOLOGIE. Co absolvent umí, čím je přínosný své zemi, jaké uplatnění jej čeká, jak dokáže naplňovat potřeby občanů republiky. Stejně tak by bylo lze vysvětlit, jaké klady mají další obory vyučované na "humanitních vysokých školách a univerzitách". Je jich poměrně nejméně málem stovka. Máme už tisíce profesorů, zřejmě desetitisíce docentů. Jejich počet roste přímo úměrně počtu dlužných desítek a stovek miliard. (Taky by nebylo marné objasnit, k čemu jsou vysoké školy ekonomické, že?

|  6 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…