Svoboda slova v Německu: Novináři vypovídají, jak se nevyplatí informovat „protivládně“

06.03.2016 16:08

Překladatel Milan Faltus monitoruje pro Literární noviny situaci v Německu skrze tamní média. Veřejná diskuse se točí hlavně kolem uprchlické krize, která rozděluje národ na dva tábory, a média a politici jsou terčem kritiky veřejnosti i jeden druhého. A šíří se přesvědčení, že Pegida či AfD jsou přímým důsledkem selhávajícího Německa.

Svoboda slova v Německu: Novináři vypovídají, jak se nevyplatí informovat „protivládně“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte

Veřejná diskuse v Německu jde z kopce. Zemí se šíří nejistota a nikdo neví, jak to všechno dopadne. Zároveň vyplouvají na povrch informace o tom, že tu vše již dříve bylo, jen se o tom nesmělo mluvit.

„Po silvestru už smím prohlásit, že ne všichni uprchlíci jsou kvalifikovaní odborníci a lékaři, ale že je mezi nimi taky pár darebáků. Kdybych to řekl před silvestrem, byl bych okamžitě ‚popostrčen‘ do (ultra)pravicového kouta,“ řekl v nedávné talk show předseda policejních odborů Rainer Wendt, který uvítal možnost otevřenější diskuse.

Wendt se však rozhodl jít s pravdou ven. Uvedl, že policejní šéfové posílají zprávy svých podřízených na přepsání, že o sexuálních útocích se muselo psát jako o ublížení na těle, o Romech se psalo jako „o osobách často měnících bydliště“. Podle Wendta je to však obecně fungující systém zamlčování reality. Hlavně nenarušovat „občanský smír“.

Celý text zde.

Jeho tvrzení podpořila i někdejší ministryně pro rodinné záležitosti Kristina Schröderová za CDU, která uvedla, že se v Německu prostě o některých věcech nesmí hovořit. „Na toho, kdo určitá tabu poruší, se okamžitě všichni vrhnou.“ Zmínila jeden výzkum, ze kterého vyplývalo, že „v 83 % případů“ nucených manželství bylo islámské pozadí. Výzkumníci se však posléze od výsledků distancovali s tím, že jde o náhodu.

Faltus zmiňuje i případ Claudie Zimmermannové, spolupracovnice německého rozhlasu WDR, která v rozhovoru pro nizozemskou L1 uvedla, „že v německých veřejnoprávních médiích existují direktivy, jak psát o politice Angely Merkelové“, o migrační krizi, a že je třeba psát o migrantech pozitivně. „Jsme přirozeně nasměrováni tak, abychom referovali mírně provládně,“ vysvětlila Zimmermannová, která se následně od svého výroku distancovala s tím, že byla ve stresu z přímého přenosu.

V Německu zkrátka funguje autocenzura ve velkém. „Přiznejme si, že jsme všichni určité skutečnosti zamlčovali, špatně jsme pochopili politickou korektnost,“ řekla v jednom následném rozhovoru Zimmermannová. Jenže lidé už médiím nevěří a dávají to dost jasně najevo, nechtějí totiž už ani mluvit s reportéry. Jak je tato situace bizarní, ukázali v satirickém pořadu Heute Show na ZDF, kdy se jejich reportér převlékl za reportéra ruské televizní stanice RT a následně zpovídal účastníky demonstrace. „Ano, s vámi mluvit budu, Russia Today je objektivní stanice a ideální protiváha k našim ‚zglajchšaltovaným‘ médiím, která nás všechny manipulují,“ řekl mu jeden nadšený demonstrant.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…