Svobodu jsme si vyzkoušeli posledních patnáct let a jaký je výsledek? Valachová ohlásila na ČT zásadní změny

08.03.2017 19:55

Hostem středečního Interview ČT24 byla ministryně školství Kateřina Valachová. Většina pořadu byla věnována nově zavedené povinné maturitě z matematiky. Diskutovalo se ale i o pamlskové vyhlášce a nadcházejících volbách.

Svobodu jsme si vyzkoušeli posledních patnáct let a jaký je výsledek? Valachová ohlásila na ČT zásadní změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství Kateřina Valachová

V úvodu pořadu vyjádřila zklamání, že se diskutuje víc o maturitě z matematiky než o změně financování škol. Přiznala, že ví, že matematika není mezi studenty oblíbená. Za důležité považuje, aby se maturovalo z českého a cizího jazyka a z matematiky. Poukázala na to, že posledních deset let se propadáme v matematické gramotnosti. „Hodně často volí matematiku ti, kteří se vyhýbají cizímu jazyku,“ upozornila ministryně.

Podle ní je na povinné maturitě z matematiky velká shoda mezi pravicovými a levicovými politiky. Podstata matematických dovedností podle Valachové nespočívá v počítání příkladů, ale v rozvoji analytických schopností. Moderátorka poukázala na to, že matematika je předmět, ze kterého propadají maturanti nejvíc. Na to reagovala ministryně slovy, že podporuje změnu vzdělávání v matematice. A upozornila, že se nezhoršují jen výsledky maturantů v matematice, ale i v cizím jazyce.

Povinnou maturitu z matematiky obhajovala také tím, že je nutné uvědomit si, jaký svět bude. Matematické dovednosti v něm budou naše děti potřebovat více, než jsme je potřebovali my. „Svobodu jsme si vyzkoušeli posledních patnáct let a výsledkem je nejhorší matematická gramotnost ze všech okolních zemí,“ podotkla Valachová ještě k tomuto tématu.

Školní bufety se rušit nemusejí

Řeč přišla i na pamlskovou vyhlášku. Svěřila se s tím, že vlastním dětem připravuje na svačinu rohlík, pomazánku, bílý jogurt, jablko. Pamlskovou vyhlášku prý iniciovali rodiče, kteří byli proti tomu, aby se na školách prodávaly přeslazené a tučné potraviny. Valachová upozornila, že zrušila uplatnitelnost pamlskové vyhlášky na střední školy.

Upozornila také na to, že školní bufety se rušit nemusejí. Vyhláška byla platná od září, každý si mohl zjistit, jaké potraviny se budou moci dále prodávat. „Mrzí mě, že vznikl na školách chaos… Mám zprávy, že situace se od poloviny ledna uklidnila,“ podotkla k tomu ministryně.

Upozornila také na to, že nejmenovaný řetězec dal dohromady 700 potravin, aby bylo jasné, že lze bufety dál provozovat. Podle Valachové by se zdravé svačinky měly distribuovat skrze školní jídelny.

Ohledně toho, že jediný kandidát na předsedu ČSSD je premiér Sobotka, uvedla, že sociální demokracie má v čele „úspěšného předsedu vlády“. Současnou vládu považuje za úspěšnou. „Splnili jsme občanům to, co jsme slíbili v programovém prohlášení,“ uvedla. Na konto nízkých preferencí ČSSD podotkla, že „i v minulých volbách jsme se přesvědčili, že preference neznamenají výsledek voleb“. Upozornila, že v jiných zemích jsme byli překvapeni výsledkem navzdory průzkumům.

Sama bude kandidovat na středočeské kandidátce ČSSD, na jakém místě, by mělo být jasné do poloviny dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…