Švýcaři budou v neděli hlasovat o zrušení koncesionářských poplatků. Bývalý mluvčí ČT a Havlův spolupracovník má velký strach

3. 3. 2018 11:19

Bývalý mluvčí České televize a blízký spolupracovník Václava Havla Martin Krafl se zamyslel nad tím, zda jsou veřejnoprávní média v ohrožení. Zítra totiž budou Švýcaři o jejich budoucnosti rozhodovat v referendu. Krafl svůj názor zveřejnil na serveru Aktuálně.cz.

Švýcaři budou v neděli hlasovat o zrušení koncesionářských poplatků. Bývalý mluvčí ČT a Havlův spolupracovník má velký strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Občanská iniciativa NO BILLAG získala dostatečnou podporu k tomu, aby bylo ve Švýcarsku vypsáno bezprecedentní referendum o osudu veřejnoprávního rozhlasu a veřejnoprávní televize SRF. V neděli 4. března Švýcaři rozhodnou o tom, zda budou zrušeny veřejnoprávní poplatky,“ popsal Krafl, jenž byl v letech 1996-2003 také blízkým spolupracovníkem Václava a Dagmar Havlových.

Následně se zaměřil na výši koncesionářských poplatků ve Švýcarsku, které jsou podle jeho slov jedny z nejvyšších v Evropě. „Souvisí s tím, že SRF vysílá ve čtyřech jazykových mutacích, tedy ve čtyřech národních jazycích: německy, francouzsky, italsky a rétorománsky. A tak jako v ostatních zemích se neustále diskutuje o tom, zda by měl být poplatek valorizován či zvýšen,“ zmínil Krafl. Podle něj v diskusi o zrušení financování veřejnoprávních médií hrají prim hlavně mladí Švýcaři; referendum má však také řadu odpůrců, zejména mezi umělci. 

  • Původní text ZDE.

„Švýcarská spolková rada doporučila v referendu návrh na zrušení veřejnoprávních poplatků odmítnout a mluví o hrozbě ohrožení demokracie v konfederaci. Vedení SRF navíc upozorňuje, že zrušení poplatků ovlivní nejen kvalitu vysílání, ale i programovou nabídku. Orientace na komerci a financování prostřednictvím sponzoringu či reklamy donutí SRF zrušit řadu specializovaných a zpravodajsko-publicistických pořadů, protože jsou určeny pro menšinové diváky. Neudržitelné by bylo také vysílání ve čtyřech jazycích,“ uzavřel Krafl se slovy, že referendum navíc může ovlivnit debatu o veřejnoprávních médiích v celé Unii.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…