Švýcaři nám zase ukázali, chválí Okamura. Zato z našich politiků prý mluví strach

29.11.2013 22:19

Přímá demokracie, spojení, které má v názvu i hnutí Úsvit, v jehož čele stojí Tomio Okamura. Podle něj se prvky přímé demokracie uplynulý týden krásně ukázaly ve Švýcarsku, kde bylo referendum o třech zásadních otázkách.

Švýcaři nám zase ukázali, chválí Okamura. Zato z našich politiků prý mluví strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

„Místní občané rozhodovali ve třech konkrétních otázkách: Zda se zastropují platy vrcholových manažerů, zda získají rodiny s dětmi ještě vyšší podporu než dosud a zda se zdraží dálniční známky. Ve všech třech případech lidé odhlasovali většinově pro NE,“ vysvětluje Tomio Okamura ve svém tiskovém prohlášení.

Na tomto případu ukazuje, jak se myšlenky přímé demokracie dají aplikovat, aby byly účinné, ale málo nákladné. Například tato tři témata se zahrnula pod jedno referendum, čímž se ušetřily peníze.

„Většina obyvatel si tak našla téma, pro které k hlasování přišli a účast byla nejvyšší za poslední tři roky. Nejvíce propírané zastropování platů manažerů neprošlo - a to velmi výrazně - přesto, že by se na první pohled mohlo zdát, že s tím lidé budou souhlasit,“ popisuje šéf hnutí Úsvit.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Vyzrálost přímé demokracie ve Švýcarsku dává jasnou odpověď všem pošklebovačům a kritikům, kteří ji označují jako populistickou, nepoužitelnou a nefunkční,“ míní Okamura.

„Ve skutečnosti z nich ale pouze mluví strach z toho, že by ztratili moc. Pokud totiž bude mít vždy poslední slovo občan v lidovém hlasování, pakliže k tomu vyjádří vůli dostatečným množstvím podpisů pod petici, politici už nikdy nebudou mít věci pod svoji kontrolou. A jen dodávám, že díky přímé demokracii funguje ve švýcarských kantonech také námi prosazovaná odvolatelnost politiků,“ uzavírá poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi

17:12 Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský bojuje proti dezinformacím, týkajícím se Romů.…