Sýrie a Rusko rozčertily Erdogana. Tereza Spencerová ví víc

04.02.2020 11:02

Analytička Tereza Spencerová se ve svém pravidelném zahraničním shrnutí pro server iPrima.cz vyjádřila mimo jiné k Sýrii, Rusku a Turecku. A hovořila i o modernizaci tanků bundeswehru.

Sýrie a Rusko rozčertily Erdogana. Tereza Spencerová ví víc
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
reklama

„Turci se tváří naštvaně. Při dělostřelecké palbě na pozice Al-Káidy v syrském Idlíbu syrská armáda podle všeho zabila až osm tureckých vojáků… Prý jsou to, mimochodem, úplně první bojové ztráty turecké armády za bezmála devět let syrské války. Rusko připomíná Turecku, že nedodrželo svou část dohody a nehlásilo pohyb svých jednotek po Idlíbu, a tak si za to mohou sami. Erdogan ale na pohled soptí a varuje Moskvu, aby ‚nestála v cestě‘ turecké odvetě…“ poznamenala Spencerová úvodem svého komentáře.

Turecké letectvo prý zaútočilo na 46 cílů v Sýrii, zabito mělo být podle Turků až 35 syrských vojáků, podle džihádistů prý až 150. „Syrská strana ale o svých ztrátách mlčí, jako by žádné ani nebyly, a pokračuje v ofenzívě: překročila dálnici M4, kterou Turci včera označili za ‚nedotknutelnou‘, obklíčila turecké armádní stanoviště, blíží se k obklíčení strategického Sarakíbu a od města Idlíbu ji dělí už jen asi sedm kilometrů… Přitom všem platí, že pokud by turecká armáda, druhá nejsilnější v NATO, chtěla (a směla), tu syrskou by zcela zničila. Na ‚frontu‘ prý přijel už i samotný lídr syrské frančízy Al-Káidy Muhammad Džulání, což napovídá o osudovosti aktuálních bojů pro budoucnost jeho teroristické organizace. Ruská armáda avizuje, že džihád chystá v Idlíbu další ‚Asadův chemický útok‘… V Kremlu mezitím, mimochodem, připomněli Erdoganovi, že je srdečně zván k návštěvě Krymu,“ dodala. Turecký prezident Erdogan přitom v pondělí při návštěvě Kyjeva odsoudil ruskou anexi Krymu v roce 2014.

Své pak napsala i k tomu, že bundeswehr v příštích dvou letech plánuje modernizaci celkem 204 tanků Leopard, kdy jich celkem má ale jen 222. „Takže německá armáda bude prakticky bez tanků. Tolik k síle mytické ‚evropské armády‘,“ zmiňuje Spencerová.

Věnuje se i koronaviru, kdy podle jejích slov Západ, který nemá jedinou oběť, dál propadá panice a ruší už i letecké spojení s Čínou. A samozřejmě, že si všimla i demokratických primárek v americké Iowě. „Tím prakticky začíná i prezidentská kampaň,“ uvedla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

6:15 „V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

Miroslav Kalousek, který v tomto týdnu opustil svůj poslanecký post, se v rozhovoru pro Aktuálně.cz …