Syrský uprchlík mi telefonoval, a zrovna se mu začal potápět člun. Pracovník nadnárodní neziskovky se pohnutě rozpovídal v BBC

13. 10. 2015 21:57

Peter Bouckaert z organizace Human Rights Watch pro BBC popsal, co vlastně prožívají uprchlíci mířící na přetížených člunech do Evropy. Vycházel přitom z telefonátu, který vedl se Syřanem sedícím na jednom z oněch člunů. Plavidlo se prý začalo potápět a nastal horor.

Syrský uprchlík mi telefonoval, a zrovna se mu začal potápět člun. Pracovník nadnárodní neziskovky se pohnutě rozpovídal v BBC
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

O telefonátu Petera Bouckaerta v češtině informuje server Britské listy. „Poté, co se tady setmělo, zatelefonoval mi někdo z jednoho člunu i jiného ostrova, Samos. V naprosté panice mi ten muž řekl, že se jejich člun rychle potápí a nabírá vodu. Pokusili se spojit s řeckými i tureckými pobřežními hlídkami, ale nedokázali je lokalizovat. Bylo to strašně špatně slyšet, protože tam děti křičely hrůzou. A to byl poslední kontakt, který jsme s tím člunem měli,“ prozradil host ve vysílání.

Uprchlík mu prý po telefonu prozradil také to, že se pokoušel volat na nouzové číslo pobřežní hlídky, ale lidé na druhé straně spojení ani pořádně neuměli anglicky. Uprchlíci zase nedokázali jasně popsat, kde se jejich člun nalézá. Člun se přitom ocital uprostřed bouře. K dovršení všeho zlého navíc vysadil motor. To se prý stává velmi často, neboť jsou tyto čluny vybaveny levnými čínskými motory.

Rozhovor BBC v angličtině zde

Řecká pobřežní hlídka pátrá v rozsáhlé oblasti kolem ostrova Samos, zatím žádný člun ani případné uprchlíky z něj nenašli, ale pracovník Human Rights Watch doufá, že běženci byli zachráněni. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakladatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…