Syrští duchovní reagují na americký útok. Washingtonu se to asi líbit nebude

09.04.2017 9:58

Česká sekce vatikánského rozhlasu Rádio Vaticana přináší zprávy o reakcích syrských duchovních na americký raketový útok. „Zdá se, že jde o strategickou chybu,“ reagoval prý řeckokatolický ordinář Aleppa.

Syrští duchovní reagují na americký útok. Washingtonu se to asi líbit nebude
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Aleppský arcibiskup podle serveru radiovaticana.cz pochybuje o tom, zda bylo moudré nařknout právě syrský režim Bašára Asada z použití chemických zbraní bez patřičného prošetření případu, a stejně tak unáhlená se podle arcibiskupa jeví americká reakce. Arcibiskup doufá, že zainteresované strany „seriózně zvolí práci pro mír pomocí politických řešení, a nikoli bomb“.

Apoštolský vikář latinského obřadu v Aleppu biskup Georges Abou Khazen byl v hodnocení situace ještě příkřejší.

„Tato vojenská operace otevírá možnost nových scénářů, které jsou znepokojivé pro všechny,“ řekl biskup Georges Abou Khazen OFM pro portál Vatican Insider. „Americká strana působí destrukci syrské infrastruktury. Již dříve bylo takto zničeno 32 mostů a bombardováním přehrady Tabbka na Eufratu – patnácté na světě co do velikosti – byla vyřazena z provozu elektrárna. Domnělý chemický útok je záminka jako mnoho jiných, o kterých jsme slyšeli dříve v Libyi a Iráku... Spojené státy okupují spolu s takzvaným Islámským státem všechna ložiska ropy a zemního plynu v Sýrii. Za zmínku stojí, že pár minut po americkém útoku začala ofenzíva džihádistů Islámského státu a an-Nusrá,“ říká biskup Abou Khazen.

Celý článek naleznete zde.

Syrský prezident Bašár Asad má prý pod kontrolou podstatnou část země, především města Damašek, Homs či Aleppo. Duchovní jsou přesvědčeni, že se pracuje na rozdělení Sýrie, což není v zájmu země. Ve hře jsou ovšem ropa a plyn. Lidé v Sýrii prý zpočátku nechtěli uvěřit, že je může potkat osud fakticky rozděleného Iráku, ale dnes jen s obavami hledí do budoucnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…