TOP 09 navrhla pozastavit Rusku členství v Radě Evropy

25.03.2014 12:20

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kandidát do Evropského parlamentu Stanislav Polčák a poslankyně Gabriela Pecková vystoupili před novináře, aby je informovali o pozastavení členských práv Rusku v Radě Evropy (RE). O tomto usnesení by se mělo v Radě Evropy hlasovat na začátku dubna. Rusko podle poslanců porušilo všechny právní normy a závazky a RE proto musí použít své možné sankce.

TOP 09 navrhla pozastavit Rusku členství v Radě Evropy
Foto: Petr Kupka
Popisek: Karel Schwarzenberg na besedě v Olomouci
reklama

Poslanec Polčák řekl novinářům, že skupina poslanců Rady Evropy předložila návrh usnesení, které reaguje na zásadní porušení hodnot, na kterých je Rada Evropy založena. Jde o principy vzájemného mírového soužití a respektu lidských práv. Usnesení reaguje na poslední vývoj na Ukrajině a na anexi Krymu.

Jejich usnesení obsahuje návrh, aby se na příštím jednání RE, a to na začátku dubna, hlasovalo o dočasném zbavení hlasovacích práv Ruska v Radě Evropy. Je to jedna z nejsilnějších sankcí, které je prý možné udělit. Polčák vyjádřil naději, že tento návrh také RE projde. Zmíněná skupina poslanců RE byla podpořena i přítomnými poslanci TOP 09 Polčákem a Peckovou.

Rusko porušilo všechny právní normy i své závazky

Podle Schwarzenberg se ze strany RE jedná o nutný krok. Předseda TOP 09 připomněl dobu, kdy Rusko bylo přijato do RE a všichni doufali, že se Rusko vyvíjí k demokracii. „Tyto naděje se nesplnily a Rusko se změnilo v autokracii. Rusko dělá něco, co nebylo od druhé světové války. Anektuje území sousedního státu,“ uvedl Schwarzenberg. „Překročilo tak všechny právní normy a všechny dohody, které samo podepsalo a odklonilo se od evropských hodnot,“ doplnil. Podle Schwarzenberga se toto musí odrazit v Radě Evropy.

Poslankyně Pecková zdůraznila, že Rusko porušilo právní normy i své závazky. Podle ní se nyní napříč národními parlamenty a politickými stranami nutně všichni musíme cítit ohroženi konáním Ruska. RE má své kompetence a možnosti a proto je prý musí nyní využít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

8:21 ,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

V souvislosti s lockdownem, vynucovaným policií a armádou, padají stále tvrdší slova. Ondřej Hejma v…