TOP 09 povede i další dva roky Markéta Pekarová Adamová

20.11.2021 12:37

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová; na sněmu v Praze dnes ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku, sněmu se kvůli zhoršené epidemické situaci osobně účastní jen tři desítky delegátů. Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

TOP 09 povede i další dva roky Markéta Pekarová Adamová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví a zároveň vicepremiéra, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová, která se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny, oběma vyjádřila podporu. „Jednoduché to nebude, všichni to víme. Očekávání jsou obrovská, nechceme je zklamat,“ poznamenala. Stejně jako už před tím čestný předseda Karel Schwarzenberg vyzvala k tomu, aby se zástupci TOP 09 nebáli dělat odvážná rozhodnutí.

Šéfka strany v kandidátském projevu také řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Kabinet podle ní převezme „vybrakovanou“ státní kasu. Uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se země ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. Pekarová Adamová vyzvala k soudržnosti a k tomu, aby straníci více své kroky vysvětlovali veřejnosti.

Řekla, že strana nepřichází vládnout, ale spravovat ČR. Cílem má podle ní být předat zemi dalším vládám v co nejlepší kondici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Fiala chce koalici Spolu i pro další volby, Pekarová Adamová je pro

Předseda ODS Petr Fiala vyzval TOP 09, aby spolupráce obou stran s KDU-ČSL v rámci koalice Spolu pokračovala i příští rok v obecních a senátních volbách. Uvedl to ve zdravici delegátům sněmu TOP 09. Pekarová Adamová to podpořila. Zájem o užší spolupráci s TOP 09 projevil také předseda STAN Vít Rakušan, kteří ve sněmovních volbách kandidovali v koalici s Piráty. Všechny tyto strany se budou podílet na budoucí vládě.

„Budeme dále spolupracovat a rozvíjet projekt Spolu,“ uvedl Fiala, podle něhož by koaliční spolupráce měla pokračovat nejen na vládní úrovni, ale i v komunálních a senátních volbách v příštím roce. „Stojíme o spolupráci v komunálních volbách zejména ve velkých městech. Měli bychom se pokusit postupovat společně všude tam, kde to jde, nebourat to, co funguje, ale vylepšovat to,“ řekl předseda ODS z auta prostřednictvím on-lne přenosu. Podle Pekarové Adamové se plánuje nominace několika společných kandidátů do Senátu.

Anketa

Zvládne Fialova vláda covid lépe než Babišova?

3%
94%
hlasovalo: 36255 lidí
Rovněž Rakušan doufá ve spolupráci s TOP 09. Podle předsedy STAN je „čas na širší týmovost, generační spojitost a podobné zakotvení“. Věří, že STAN a TOP 09 budou znovu podporovat například místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku, který bude příští rok usilovat v senátních volbách o znovuzvolení v Praze. Růžička, kterého před pěti lety nominovala do Senátu TOP 09, se loni nepřipojil k přechodu kolegů z klubu Starostů do frakce ODS.

STAN a TOP 09 postupovaly společně do roku 2016, kdy se rozkmotřily a do sněmovních voleb před čtyřmi lety kandidovaly samostatně. „Historické šrámy jsou překonány,“ věří Rakušan, který k delegátům sněmu promlouval z domova. Další volební spolupráce s Piráty je málo pravděpodobná s ohledem na to, že z 37 poslaneckých křesel obsadili Piráti jen čtyři kvůli preferenčním hlasům pro Starosty.

Rakušan, Fiala i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová mluvili o tom, že budoucí vládní koalice by měla naplnit očekávání, která vzbudila. Podle nich je třeba dobře zvládnout covidovou či energetickou krizi, rostoucí inflaci, opatření vybalancovat a „táhnout za jeden provaz“, jak uvedl Jurečka. Slíbilli podporovat budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Podporu budoucí vládě vyslovil také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Byl by zázrak, kdybychom byli populární vláda, budeme muset podniknout několik nepopulárních kroků a nepodléhat svodům populismu, i když bychom museli přetrpět, že nám budou lidi nadávat,“ uvedl. „Žádný stranický egoismus teď není možný,“ dodal.

Schwarzenberg výslovně podpořil nominaci Jana Lipavského (Piráti) na ministra zahraničí, kterou údajně odmítá prezident Miloš Zeman. „Považuju pana Lipavského za velkou naději české zahraniční politiky, musíme se za něj postavit,“ řekl Schwarzenberg, který byl šéfem české diplomacie ve vládě Petra Nečase (ODS).

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…