TV získala bombu: Toto si prý zaměstnanci Generálního štábu naší armády myslí o uprchlících, Romech a USA

23.9.2015 2:30 odp.

Každý osmý zaměstnanec Generálního štábu Armády ČR představuje bezpečnostní riziko pro českou armádu i pro naši zemi. Vyplývá to z interního dokumentu, který vypracoval tým armádních psychologů a který se podařilo získat televizi Prima. Ta o tom informovala ve své zpravodajské relaci.

TV získala bombu: Toto si prý zaměstnanci Generálního štábu naší armády myslí o uprchlících, Romech a USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výstava vojenské techniky české armády na Hradčanském náměstí při příležitosti oslav 70. výročí ukončení druhé světové války

Anketa

Má se Vláda České republiky vzepřít, žádné uprchlíky přidělené kvótami nepřijmout a riskovat tak pokuty z EU a nevraživost západních zemí?

96%
hlasovalo: 24042 lidí

Dokument se zabývá výskytem rizikového chování mezi vojáky, ale i vysokými důstojníky a generály. Bezpečnostními riziky jsou podle této analýzy především rasismus, xenofobie, agresivita, ale i tvrdý nesouhlas vojáků a generálů se zahraniční politikou a vojenskými postoji ČR.

Celou reportáž je možné zhlédnout od šesté minuty ZDE

Dokument má dvě části. První je zaměřen na vojenské útvary, druhá pouze na Generální štáb. Zmiňovaná reportáž se věnovala Generálnímu štábu.

Analýza zkoumá postoje zaměstnanců štábu ke světové bezpečnosti. Armádní psychologové pod vedením plukovnice Kateřiny Bernardové oslovili dotazníkem 816 zaměstnanců Generálního štábu. Kateřina Bernardová pravost dokumentu nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Pro většinu zaměstnanců Generálního štábu jsou nepřijatelní Romové

Z výzkumu vyplývá, že třetí nejčastěji zmiňovanou zemí ohrožující ČR jsou USA. 71 % dotázaných považuje za největší nebezpečí pro Česko uprchlíky.

Pro 75 % zaměstnanců Generálního štábu jsou Romové nepřijatelní. Následují Afghánci, muslimové a Albánci.

Islám je sice nepřijatelný pro 75 % zaměstnanců Generálního štábu, ale z 816 dotazovaných je pro 47 lidí přijatelný trest smrti ukamenováním. A pro 114 lidí je přijatelný trest bičování. Pro 134 lidí je přijatelný trest uříznutí ruky.

S účastí v bojích proti IS by souhlasila jen čtvrtina

Na výsledky průzkumu reagoval mluvčí Generálního štábu Jan Šulc těmito slovy: „V průzkumu se objevily i některé negativní názorové prvky spojené s vnímáním bezpečnostní situace ve světě a způsoby jejího řešení. Armáda je pouze jednou ze součástí naší společnosti, v níž jsou názory a postoje na možné řešení krizí pod vlivem aktuálního dění obdobně různorodé,“ napsal Šulc redakci prostřednictvím e-mailu.

Vojáci jsou sice kritičtí vůči zásahům protiislámské koalice, jenže pokud by se měli sami zúčastnit bojů proti IS, souhlasila by jen jedna čtvrtina.

Závěr výzkumu na Generálním štábu je podle reportáže šokující. „13 % zaměstnanců Generálního štábu AČR zastává agresivní názory neslučitelné s hodnotami, na nichž stojí západní společnost, a nemají problém akceptovat chování, které je evropskému kontinentu cizí. Existuje potenciální bezpečnostní riziko, které v tuto chvíli představuje minimálně každý osmý zaměstnanec Generálního štábu AČR. Neexistuje jednoznačná podpora bezpečnostní politice ČR,“ citovala reportáž ze závěru interního výzkumu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Miloš Vystrčil byl položen dotaz

Když kandiduje politik

Tak pokud se třeba setkává s lidmi, prezentuje v médiích, počítá se to už jako kampaň nebo ne? Protože každá akce přeci něco stojí a je tu třeba dost senátorů, kteří chtějí kandidovat na prezidenta. Ostatně vy jste možná jedním z nich. Jak jste se vlastně rozhodl, víte to aspoň vy sám?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Těsně, ale venku. Podle průzkumu by STAN ostrouhal

11:34 Těsně, ale venku. Podle průzkumu by STAN ostrouhal

Světlo světa spatřil další průzkum voličských nálad. Pokud by se volby konaly v červnu 2022, pak by …