Ta baba mi těma kecama připomíná Sobotku. České dozvuky debaty Trumpa s Clintonovou

27.09.2016 11:40

Na sociálních sítích okomentovali americkou debatu prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa novinář Erik Best, bloger Petr Paulczyňski a aktivista Tomáš Měšťan. Komentář zveřejnil také server iDNES.cz.

Ta baba mi těma kecama připomíná Sobotku. České dozvuky debaty Trumpa s Clintonovou
Foto: archív autora
Popisek: Clintonová, Trump

„V noci na dnešek debatovali v americké televizi nebezpečný Babiš se zkorumpovaným Sobotkou, ale z nějakého důvodu mluvili anglicky,“ napsal Best na svém facebookovém profilu.

„Hodnocení CNN, že vyhrála Hillary, má asi takovou vypovídací hodnotu, jako kdyby besedu komunisty hodnotily Haló noviny,“ napsal Paulczyňski na sociální síti. A později dodal: „Jak tak poslouchám opakovaně tu diskuzi Hillary–Trump, tak mě ta baba těma kecama připomíná Bohouše Sobotku. Slibuje holuby na střeše.“

Anketa

Která koaliční strana odvádí ve vládě nejlepší práci?

2%
29%
hlasovalo: 7479 lidí

Měšťan si povšiml toho, že CNN, ČT, The New York Times, Washington Post a další levicová elitářská média tvrdí, že Clintonová první debatu vyhrála. „Tvrdili by to, i kdyby se žádná debata nekonala,“ podotkl.

Zaujalo jej také, že od rána vysílá ČT24 informaci, že podle CNN a spol. první debatu prezidentských kandidátů vyhrála ze dvou třetin Clintonová. „Říkali to komentátoři těchto médií, je to z průzkumů těchto médií, tak je to pravda,“ poznamenal.

Politolog Miloš Gregor v komentáři zveřejněném na serveru iDNES.cz píše, že televizní debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou dopadla o něco lépe pro kandidátku demokratů. Zároveň ale duel ukázal její slabiny. Clintonová nedokáže udávat tempo.

Během úvodního bloku bylo znát, že si oba kandidáti dávají pozor a velmi opatrně váží slova. Hrálo se o hodně. Volební preference jsou těsné a z historie moc dobře víme, že i jedna televizní debata dokáže rozhodnout volby. Nejznámějším příkladem toho je duel mezi Johnem F. Kennedym a Richardem M. Nixonem z roku 1960, díky níž velmi vyrovnaný volební souboj velmi těsně vyhrál Kennedy.

Celý text je ZDE

Nicméně už v první třetině debaty Trump začal skákat do řeči nejen Clintonové, ale i moderátorovi Lesteru Holtovi. Od této chvíle už připomínal Trumpa, jakého si pamatujeme z debat během primárek.

Moderátor se sice občas snažil Trumpa vracet k tématu otázek (například ke zveřejnění jeho daňového přiznání), ale ani tak se mu kandidáta nepodařilo udržet disciplinovaného.

Z pohledu schopnosti věcně odpovídat na položené otázky si nepřekvapivě lépe vedla Hillary Clintonová. Donald Trump potvrdil, že je šikovný v získání a udržení mediálního prostoru.

U republikánského kandidáta také byl velmi znát rozdíl mezi tím, zda odpovídal na otázku uvozující novou tematickou oblast, nebo zda reagoval na slova protikandidátky. Zatímco v prvním případě měl odpověď připravenou a ta díky tomu měla logickou strukturu a byla věcná, při reakcích na Clintonovou už byl útočný, odpovídal často vyhýbavě a několikrát se zdálo, že slova vrší za sebe bez jasného smyslu a souvislostí.

Dynamiku debaty určoval Trump. To se ještě umocnilo v závěrečné třetině debaty, kdy měl Trump výrazně více prostoru než Clintonová. V jednu chvíli to vypadalo spíše jako rozhovor Trumpa s moderátorem než jako debata dvou kandidátů.

Byť v mnoha ohledech dopadla debata pro Hillary Clintonovou o něco lépe než pro jejího soka, alarmujícím faktem zůstává, že tomu tak nebylo jejím přičiněním. Podobně jako v kampani, i v televizní debatě platilo, že dynamiku udával Trump.

Pokud Clintonová nedokáže udávat tempo a je pouze ve vleku toho, zda se Trump k něčemu vyjádří šikovně, nebo skandálně, je to velice smutný obrázek o kampani demokratické kandidátky. Vzhledem k tomu, jak nízká očekávání od Trumpa byla před debatou, můžeme předpokládat, že se televizní duel do vývoje preferencí obou kandidátů projeví jen mírně, žádné zemětřesení se konat nebude.

Celý text příspěvku Erika Besta na jeho facebookovém profilu:

V noci na dnešek debatovali v americké televizi nebezpečný Babiš se zkorumpovaným Sobotkou, ale z nějakého důvodu mluvili anglicky.

Celý text příspěvku Petra Paulczyňského na jeho facebookovém profilu:

Hodnocení CNN že vyhrála Hillary, má asi takovou vypovídací hodnotu, jako kdyby besedu komunisty hodnotily Haló noviny.

Jak tak poslouchám opakovaně tu diskuzi Hillary Trump, tak mě ta baba těma kecama připomíná Bohouše Sobotku. Slibuje holuby na střeše.

Celý text příspěvku Tomáše Měšťana na jeho facebookovém profilu:

"CNN, ČT, The New York Times, Washington Post a další levicová elitářská média tvrdí, že Clintonová první debatu vyhrála. Tvrdili by to, i kdyby se žádná debata nekonala"...

Od rána bombarduje ČT24 informací, že podle CNN a spol, první debatu prezidentských kandidátů republikána Trumpa a demokratky Clintonové, vyhrála ze dvou třetin Clintonová. Říkali to komentátoři těchto médií, je to z průzkumů těchto médií tak je to pravda...

P.S. Fox News, jenž je televizí "obyčejného američana" debatu popisuje a nehodnotí, to je rozdíl mezi aktivistickou lží a novinařinou...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vamTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…