Ta paní Maláčová má ekonomické vzdělání z Londýna? Kalousek seděl u televize a psal na Twitter

07.04.2019 16:34

Hosty v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce byli ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a někdejší člen Bankovní rady České národní banky, europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Jejich debatu o tom, jak se daří či nedaří české ekonomice, bedlivě sledoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který zpochybnil ekonomické vzdělání Maláčové a její vystupování označil za neodpovědnou demagogii.

Ta paní Maláčová má ekonomické vzdělání z Londýna? Kalousek seděl u televize a psal  na Twitter
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)
reklama

Vláda se rozhodla, že navýší penze o 900 korun, a ne jen o 750, jak si to žádá zákon. Ministerstvo financí sice toto navýšení nedoporučilo s tím, že to může rozkolísat státní rozpočet, Maláčová však oponovala, že pohled ministryně financí je jednostranný. „Ministerstvo hledí jen na státní rozpočet. Já musím chránit lidi před chudobou, zejména ty starší, a zároveň se snažím být rozpočtově odpovědná,“ prohlásila Maláčová.

Niedermayer nerozporoval, že je třeba udržovat sociální smír, ale je přitom třeba hledět i na sílu ekonomiky, zmínil čísla, která ukazují, že situace je dlouhodobě neudržitelná. Maláčová za těmito abstraktními čísly ale vidí životy obyčejných lidí a snaží se jim naslouchat a pomáhat. „Já jsem byla v pátek ve Zlínském kraji a debatovali jsme tam ve fabrikách. A já vám doporučuji debatovat s těmi lidmi, kteří dřou a vychovali několik dětí,“ obrátila se ministryně přímo na Niedermayera.

„Rozdávat peníze, které nemám, není dobrý nápad,“ kroutil hlavou eurosposlanec. V oblasti sociální politiky by se prý měla odehrát celá řada věcí. Je prý třeba se zamýšlet nad tím, kde budeme šetřit, kde daně zvýšíme, kde daně zavedeme a kde zavedeme daně nové. Stejně tak je třeba zamyslet se nad stabilitou důchodového systému a tak podobně. Maláčová mu připomněla, že ČSSD ví, kde na to vzít – kupříkladu z digitální daně a pak také z vyššího zdanění bank. Toto druhé opatření údajně může rozpočtu přinést až jedenáct miliard.

To už Niedermayer na ministryni zaútočil, když připomněl, že Ústavní soud politikům důrazně doporučil, aby v penzijním systému posílili zásluhovost, a tato vláda jde prý zcela opačným směrem. „My tady máme fundamentální problém. Vy to celé tlačíte do sociální dávky,“ zlobil se europoslanec a ekonom. Apeloval na Maláčovou, aby se chovala ekonomicky odpovědně a dopředu nerozdávala peníze, které nemá.

Ministryně Maláčová mu proto znovu připomněla, že byla v pátek ve Zlíně. „Pane poslanče, sám to víte, že já mám ekonomické vzdělání z Londýna a ta čísla beru velmi vážně, ale já tady znovu připomenu, že jsem byla v pátek na Zlínsku, kde jsem se bavila s dělnicemi,“ zdůraznila.

Upřesnila, že jedna jí prý řekla: „Já jdu do důchodu za pět let, vychovala jsem tři děti, už teď mám zdravotní problémy a důchod budu mít jedenáct tisíc.“ „Co byste jí na to řekl? Dal byste jí přednášku o rozpočtové odpovědnosti? My musíme dávat pozor, aby sociální politika fungovala, a zároveň dbát na to, aby se nám rozpočet nevymykal z rukou,“ uvedla ministryně s tím, že vláda hledá opatření, jak rodinám pomoci i jinak. Kabinet chce nově nastavit financování dětských skupin, v podstatě jeslí, které maminkám usnadní návrat do práce.

Jejich duel neušel pozornosti šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, který se k argumentaci ministryně Maláčové vyjadřoval už v průběhu vysílání pořadu na sociální síti Twitter. Diskusi Jany Maláčové s Luďkem Niedermayerem zhodnotil slovy, že i nezávislý divák musí vidět neodpovědnou demagogii ministryně, která je vlídně odkrývána Niedermayerovou kompetencí.

Následně zareagoval i na slova ministryně práce a sociálních věcí Maláčové, v nichž Niedermayerovi zdůrazňovala, že má ekonomické vzdělání z Londýna. Usoudil, že by jí naopak měli z Londýna školné vrátit.

Sám premiér Babiš Maláčové opakovaně doporučil, aby hledala úspory ve svém resortu, aby řešila otázku předraženého IT úseku ve svém úřadě, zneužívání dávek u lidí, kteří pracují načerno, a tak podobně. Maláčová před kamerou prohlásila, že šetří, kde může. „Já jsem zeštíhlila aparát ministerstva, mám tam revizi dávek na bydlení... a já si myslím, že bychom měli přinášet návrhy věcných řešení, než si takto posílat vzkazy přes média,“ požádala na dálku Maláčová.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …