Tady je Bakalovo, přelepil někdo cedule. Běda mu, pokud ho chytí policie

14.05.2012 13:26

Cedule oznamující začátek města Karviné v noci někdo přelepil nápisy "prodáno" a "Bakalovo". Naráží tím zřejmě na záměry těžební společnosti OKD, v níž má podnikatel Zdeněk Bakala vlastnický podíl, rozšířit pod Karvinou těžbu uhlí. Karvinská mluvčí Šárka Swiderová uvedla, že se přelepením dopravního značení bude zabývat policie. Za poškozování cizí věci může pachatel dostat až rok vězení.

Tady je Bakalovo, přelepil někdo cedule. Běda mu, pokud ho chytí policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

"Zkontrolovali jsme všechny tabule na příjezdech a přelepení odstranili. Věc předáváme k řešení krajskému úřadu, protože to jsou vesměs cesty patřící státu," uvedla Swiderová. Dodala, že přelepení cedulí lze brát jako trestný čin poškozování cizí věci a řešit to bude i policie.

Mohlo by jít i o trestný čin

Karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková řekla, že policie zatím žádné trestní oznámení nepřijala. "Pokud bychom se tím zabývali, záleželo by na kvalifikaci činu. Pokud by byla způsobena škoda do 5000 korun, šlo by o přestupek. Pokud by šlo o škodu nad 5000 korun, šlo by o trestný čin poškozování cizí věci, za který hrozí až rok vězení," řekla Viačková.

Swiderová uvedla, že přelepy se objevily na místech, kde jsou území rekultivovaná po těžbě uhlí, která těžařům patří. "Město žádné pozemky OKD v souvislosti s novou těžbou neprodalo a budeme poslední, kdo to udělá, pokud OKD splní vše, co má, a bude mít všechna potřebná povolení," dodala.

Záměr rozšířit těžbu uhlí pod Karvinou oznámila společnost OKD loni na podzim. Místním obyvatelům, podle nichž vedení města vychází těžařům vstříc, se to nelíbí, proti těžbě sepsali petici. Aby doly mohly v dané oblasti těžit, musejí s tím souhlasit všichni majitelé dotčených pozemků.

Město sdělilo, že bude souhlasit pouze s těžbou pod Starým Městem, a to hlavně proto, že v dolech velká část obyvatel města pracuje. V dubnu Karviná oznámila, že po společnosti OKD požaduje, aby dopracovala dokumentaci k vlivu případné těžby na životní prostředí. Těžba uhlí už v minulosti zasáhla zhruba polovinu území, na kterém Karviná leží. Kvůli těžbě byla zničena například celá karvinská čtvrť Solca.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…