Tady už se do plynu Romové a Arabové posílat nebudou. Gabal, Šabatová, Kocáb a další podpořili teplickou základní školu. A PL byly u toho

07.02.2018 21:18 | Zprávy

REPORTÁŽ Tady už se do plynu posílat nikdo nebude. Teplickou školu, která čelila nenávistným útokům kvůli svým arabským a romským žákům, přijeli podpořit bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb nebo ombudsmanka Šabatová. Ta promluvila o svém svědomí a frustraci z hrozného nebezpečí. „Snažíme se vytvořit romskou střední vrstvu,“ zaznělo od šéfa Romey, která na popud sociologa Ivana Gabala uvolnila sponzorské peníze. „Jako ajťák čekám, že se o svět starají politici. Vyřešili jsme to pankáčsky,“ prohlásil pro změnu Patrik Zandl, který se svou „ajťáckou komunitou“ také přispěchal na pomoc. ParlamentníListy.cz nabízejí fotoreportáž i videozáznam.

Tady už se do plynu Romové a Arabové posílat nebudou. Gabal, Šabatová, Kocáb a další podpořili teplickou základní školu. A PL byly u toho
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Michael Kocáb dává médiím rozhovor v teplické škole, která čelila rasistickým útokům.

„ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!“ Pod tímto názvem probíhala zhruba čtvrt roku kampaň, kterou inicioval sociolog Ivan Gabal společně s organizací Romea na podporu základní školy v Teplicích.

Tamní děti se v listopadu po zveřejnění třídní fotografie staly terčem nenávistných rasistických útoků: Lidé na sociální síti Facebook se neštítili ani takových hesel jako „Tady by sednul granát jak prdel na prkýnko“, nebo „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ poslal je tehdy diskutér Víťa Kroupa doslova do plynu a nebyl s takovým komentářem sám.

Veřejná ochránkyně práv: Nemusí už být cesty zpátky

Ombudsmanka Anna Šabatová zalitovala, že byť má významnou funkci, tak její působnost směřuje k úřadům, nikoli jednotlivcům. Sama poskytla do kampaně příspěvek z osobních financí. „Udělala jsem to proto, abych ulevila svému svědomí. Když jsem se dozvěděla, co se stalo, byla jsem z toho těžce frustrovaná. Celou věc považuji za strašlivé selhání a hrozně nebezpečné. Vede nás někam, odkud nemusí být cesta zpátky,“ řekla dnes. Když bylo téma ještě horké, sice se k němu vyjadřovala, ale věc ji prý tížila řadu dnů.

Dodnes nad tématem nenávisti a jejímu čelení hodně přemýšlí: „Abychom na jedné straně neukrajovali z něčeho, za co jsem sama bojovala, tedy za osobní svobodu projevu, ale zároveň abychom uměli říci, kde je ta hranice a jde o čirou zlobu, která škodí společnosti.“ Na sociálních sítích se to podle ní bohužel nedaří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…