Tajná schůzka, šílená fakta: Dvanáct metrů pod zemí s poslanci ANO. Chtěli nám říct, co se děje za zavřenými dveřmi s Babišem

11.02.2017 19:05

Během týdne se ParlamentníListy.cz setkaly se sedmi zástupci Babišova hnutí v Poslanecké sněmovně. Jednání se uskutečnilo v nejmenované restauraci v centru Prahy, která je pověstná svým podzemním prostorem. Proč? Z obavy o to, aby volené parlamentní zastupitele nikdo neviděl. Nálada v „hnutí jednoho muže“ je prý na bodě mrazu, úspěch se neodpouští a jistota prakticky neexistuje.

Tajná schůzka, šílená fakta: Dvanáct metrů pod zemí s poslanci ANO. Chtěli nám říct, co se děje za zavřenými dveřmi s Babišem
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš

„Není to problém jen poslanců, ale také ministrů, kteří k tomu našli odvahu a za Babišem došli s otázkou, jestli budou ‚sedět‘ taky v příštím volebním období. Babiš, který má neustále mobily v ruce, pořád do nich kouká, nebo pobíhá z místnosti do místnosti s kalendářem a poznámkami v ruce a nadává, neodpověděl a ani neodpoví. Nechal to na Jardovi Faltýnkovi, je to ohromně nekomfortní řešení, stejně jako ta hloupá nejistota,“ spustil kanonádu poslanec.

Pro přesnost dodejme, že jsme hovořili se zástupci mnoha regionů. Od západních Čech po Brno. Tam všude je ale, zdá se, situace jako přes kopírák. „Popíšu přesně to, co se děje. Tak třeba Babiš huláká na Vildumetzovou a Ťoka, nebo kdo to tam seděl, že posrali tiskovku, že to jako fakt posrali, že se ani nedomluvili, co má kdo říkat, že to bylo trapný a že to posrali,“ komentuje dění za zavřenými dveřmi další z poslanců. „Potom někam odběhne, mezitím se na něj přilepí na dva milimetry paní Kubovičová, která má jediný úkol, aby filtrovala informace a vystupovala jeho jménem, pak se tam přilepí další nějaký ten ‚píárista‘, o kterém se říká, že bere 250 tisíc z Agrofertu měsíčně, a my poslanci? Vůbec nemáme šanci,“ dodává náš zdroj se smutným výrazem ve tváři. Babišovi to prý navíc vyhovuje. „Když se dva hádají, on vzájemně posílá jejich SMSky, aby to přiživil, je vidět, že ho to uspokojuje a baví…“

Jako kontrast můžeme popsat dění v ostatních stranách. V tomto ohledu připusťme, že jejich „demokracie“ vypadá docela jinak.

Například ODS nebo ČSSD mají pevnou organizaci a hierarchii. Stranický systém občanských demokratů má podobnou strukturu jako státní uspořádání. Stejně jako stát je sestaven z obcí, měst, okresů, krajů. Skládá se z místních sdružení – ta tvoří sdružení oblastní, která jsou spojena v regiony. Regiony volí své zástupce do výkonné rady, která je, zjednodušeně řečeno, republikovým orgánem. Nejvyšším orgánem strany je kongres, na kterém jsou zastoupeni všichni členové, schází se obvykle jednou za rok. Kongres volí předsedu a vedení strany. Stát má ústavu, politická strana má stanovy, ve kterých jsou popsány základní principy jejího fungování. Tyto stanovy mohou být změněny právě jenom rozhodnutím kongresu. Na podobné bázi, krok po kroku, probíhá rovněž volba zástupců do Poslanecké sněmovny.

V hnutí ANO to evidentně vypadá jinak. Poslanci nevědí, co s nimi bude. Dejme jim slovo. „Půjdete za Babišem. Schůzka bude třeba na Ministerstvu financí. Tam budete čekat mezi deseti lidmi, Babiš si sedne za stůl, před sebou kalendář, mobily, sešitky, do kterých si píše poznámky, často neřekne naprosto nic, nedá vám jasné stanovisko a potom zase jdete,“ uvádí nás do reality ANO jeho poslanec. Pokračuje. „Nebo budete mít schůzku v Poslanecké sněmovně, kde bude odbíhat, něco řešit, odcházet s Faltýnkem a přicházet sám, láteřit a nadávat, abyste se opět a znovu nic nedozvěděli. To přeci nejde, že budete mluvit na klubu de facto na budík, že když se zazvoní, tak mlčíte. Že budete roky poslouchat, jak všichni kradou, co jsou zač Kalousek, Poche, Birke, Březina, přes co tahají peníze, že ten ministr stojí za hovno, a tak,“ popisuje dále zástupce dolní komory Parlamentu.

Obecně platné motto současnosti? V hnutí ANO se bez Babiše nic nehne. Chodí za ním Faltýnek, chodí za ním další poslanci, manažeři, náměstci. Podle slov některých z nich ale Babiš ztrácí šťávu. Svého času například řešil, kdo se bude starat o chod Ministerstva financí, protože plánuje vysokou angažovanost v předvolební kampani. O volbě jednoho z úředníků byly ParlamentníListy.cz informovovány, jeho jméno zveřejňovat nebudeme. „Takže si vezměte, co toho má, pořád někam utíká nebo telefonuje, často je sice věcný, vulgární, ale teď se láme chleba,“ uzavírá.

Podle předvolebních výzkumů se ANO pohybuje na první příčce. „Šéf“ Babiš v tom ale znovu vidí „blaf“. Jak nám řekl jeden ze zkušených PR manažerů, výzkumy jsou buďto nadsazené, „aby mu vlezli do prdele“, nebo je „platí socani“. Jiná alternativa prý neexistuje. O Babišově podivné logice svědčí i další skutečnost: volby sice vyhrají, ale už teď je jasné, že se všichni spojí proti němu...

Co tedy ministr, miliardář, manažer, předseda a muž dalších mnoha funkcí řeší? „Nevíme, vždyť my jsme donedávna neměli ani jeho mobil,“ uzavírají u kávy s typickým lógrem ti, kteří „makají“ a „nemlčí“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …