Tajné služby Trumpa pomasírovaly, řekl analytik Schneider v ČT. A najednou vypadlo spojení

06.01.2017 23:28

Budoucí americký prezident Donald Trump opakovaně zpochybňuje údajnou roli ruských hackerů v amerických volbách. Mluví dokonce o „honu na čarodějnice“. A to i navzdory tomu, že americké bezpečnostní složky o vlivu ruských hackerů nepochybují. Kde je tedy pravda? V pátečních Událostech, komentářích ČT se o ni přeli analytici Tomáš Rezek, Jan Schneider a komentátor Tomáš Klvaňa.

Tajné služby Trumpa pomasírovaly, řekl analytik Schneider v ČT. A najednou vypadlo spojení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

„Já to vidím jako osahávání terénu ze strany Donalda Trumpa, kam až si může dovolit zajít v kritice tajných služeb. On se rozhodl, že bude konstruktivní, jak to sám říká, ve vztahu k ruskému Vladimiru Putinovi a k tomu potřebuje tlačit na tajné služby,“ zahájil Klvaňa.

Schneider nabídl odlišný pohled na celý problém. Americká zpravodajská služba utrpěla těžkou újmu na prestiži kvůli Iráku, protože tam se jednalo o několik zpráv najednou, které se ukázaly jako lživé. A tohle tajné služby hned tak nerozchodí, Tajné služby teď Trumpa trochu pomasírovaly a zřejmě mu ukázaly, co o něm vědí, takže pro něj nebude tak snadné jim odolávat,“ prohlásil analytik.

A najednou vypadlo spojení...

„Pokud už by se někdo dokázal prolomit do amerických počítačů, tak by byl zřejmě natolik schopný, že by byl schopný po sobě zanechat takovou stopu, aby odvedl pozornost jiným směrem,“ vyjádřil se dále. Moderátor Daniel Takáč se zeptal na porovnání ruských a amerických tajných služeb, chtěl slyšet, zda jsou srovnatelné. Jenže otázka už se k Janu Schneiderovi nedostala. Najednou vypadlo spojení. Moderátor se tedy obrátil na další dva hosty.

Klvaňa ani na chvíli nezapochyboval o tom, že ruští hackeři americké volby ovlivnily. „Z mého pohledu je naprosto jednoznačné, že se ruské tajné služby pokusily ovlivnit americké volby a to jedině na pokyn Vladimira Putina, protože bez pokynu by si to nikdo nedovolil,“ předestřel svůj pohled. BBC totiž přinesla zprávu, že hackerský útok nařídil sám Putin.

„To, že se tajné služby spletly v Iráku, je pochopitelně tragická chyba, jenže když udělaly takovou chybu před deseti lety, tak to ještě neznamená, že ji musí udělat znovu,“ doplnil Klvaňa. Za vůbec nejhorší považuje zpolitizování celé kauzy, považuje za nešťastné, že se do tohoto zpolitizování zapojil i Trump.

Tomáš Rezek připomněl, že jakékoli informace, které jsou dostupné na internetu, mohou být zcizeny. „Nejslabším článkem je vždycky člověk,“ konstatoval.

Schneider se vrátil  

Posléze se podařilo obnovit spojení s Janem Schneiderem, který odpověděl na původní otázku, zda jsou ruské a americké tajné služby srovnatelné. „Domnívám se, že obě strany zaměstnávají špičkové hackery. A ať už se o bývalém sovětském školství říká cokoliv, tak technické obory byly vždy špičkové,“ konstatoval Schneider.

Myšlenku, kterou přinesla BBC, Schneider zpochybnil. „Tady si myslím, že je důkazní vakuum a připadá mi to úspěšné. ... Jestli dává Putin takové rozkazy, tak je to asi tak utajené, že se to neví. Vzpomeňte si, jak za druhé světové války spojenci tajili, že umí číst německé šifry z přístroje Enigma. Takže si myslím, že toto je dezinformace a jen to čeká na štempl z ministerstva vnitra,“ konstatoval host.

Podivoval se také nad tím, proč nikdo nezmiňuje možnost, že za útokem na servery Demokratické strany v USA nemuseli stát Rusové, ale třeba sami Američané, kteří byli nespokojeni s tím, jak se Demokratická strana chovala k dalšímu kandidátovi Berniemu Sandersovi.

Poslední slovo dostal Tomáš Klvaňa. Trump podle jeho názoru dříve či později narazí na politickou realitu. Rozpory se prý brzy projeví i mezi Trumpem a Putinem, protože oni si jsou celkem podobní a budou se jen těžko domlouvat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

16:52 A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

Senátor Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu rozepsal se svými vzpomínkami na srpen 1968. A m…