Tak bránit se ruským dezinformacím je dnes vlastizrada? Fendrych vyrazil na obranu bojovníka s fake news, který žaloval v USA

19. 7. 2019 10:39

Komentátor Martin Fendrych se ve svém komentáři na serveru Aktuálně.cz vrátil k vystoupení českého experta na dezinformace Jakuba Kalenského v podvýboru amerického Kongresu o dezinformacích při volebních kampaních a referendech v Evropě. Zde hovořil především o tom, jak nutné je atakovat agresory, odhalovat je a trestat. Nic takového v Česku podle komentátora ale neprobíhá, jsme prý slepé bílé myšky, mezi nimiž řádí ruský kocour. Prezident Miloš Zeman ve své reakci na Kalenského vystoupení v kongresu hovoří o vlastizradě.

Tak bránit se ruským dezinformacím je dnes vlastizrada? Fendrych vyrazil na obranu bojovníka s fake news, který žaloval v USA
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Velkou bezpečnostní hrozbu už dlouho představuje rozeštvávání a rozkládání české společnosti, zahájil svůj text Martin Fendrych. To se podle něj děje jednak shora, kde na tom pracuje část českých politiků, ale také cílenými dezinformacemi přicházejícími zevnitř i zvenčí. Zmiňuje proto slova analytika v americkém think-tanku Atlantic Council, jenž se zaměřuje na dezinformace ve východní Evropě, Jakuba Kalenského, který varuje před silou ruské dezinformační agrese.

V americkém Kongresu na téma dezinformací Kalenský upozornil, že Evropa i Spojené státy jsou schopny útoku čelit, ale dělají pro to zatím málo: „Neuvědomujeme si, že jsme skutečně ve válce a co už nás tato válka stála i kolik nás ještě bude stát,“ varoval analytik.

V diskusi s kongresmany pak prohlásil, že český prezident Miloš Zeman je prokremelský. „Pocházím ze země, která má poněkud prokremelského prezidenta, a když došlo k útoku v Salisbury, Rusové začali šířit hned několik verzí události, které byly v rozporu s fakty. Český prezident byl jedním z prvních, kdo dezinformace zopakoval,“ popsal postoje české hlavy státu s tím, že ruská dezinformační mašinerie pak hned začala opakovat větu: Jak dokonce připustil český prezident, Češi vyrábějí novičok.

Prezident na jeho prohlášení prostřednictvím mluvčího Ovčáčka reagoval slovy: „Fake news a plivání na Českou republiku v zahraničí. Říká se tomu vlastizrada.“ „Bránit se ruským dezinformacím je vlastizrada. Lež je pak pravda,“ glosuje Zemanova slova Fendrych, podle kterého je obvinění Kalenského z vlastizrady ze strany prezidenta typickým příkladem činnosti, v níž se Zeman vyžívá: rád a často převrací význam klíčových pojmů hlavou dolů. Česká obrana proti ruské informační válce podle komentátora skoro neexistuje, naopak někteří špičkoví politici sami lži šíří.

Původní zdroj ZDE

V Kongresu se Kalenský soustředil i na ruské ovlivňování západních voleb a referend. Popsal, jak se bránit, a v kontextu s tím zdůraznil, že je nutné agresory atakovat, odhalovat je a trestat. „Nic takového v Česku neprobíhá. Jsme slepé bílé myšky, mezi nimiž řádí černý ruský kocour,“ podotýká Fendrych na závěr a dodává, že když už zcela výjimečně někdo situaci pojmenuje, prezident, jenž často stojí na straně Putinova režimu, tu pečlivě doloženou realitu nazve vlastizradou, což je varovné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…