Tak co, vy, co jste chválili Majdan, nechtěli byste se omluvit? ptá se expremiér Ján Čarnogurský a uvádí závažná tvrzení

17.02.2015 7:35

Velmi zajímavé svědectví o pozadí „ukrajinské revoluce objevil Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér a neúspěšný prezidentský kandidát. Zakladatel KDH a význačný politik už za československé federace připomněl rozhovor odvysílaný BBC, dokazující, že střelba na kyjevském Majdanu pocházela ze strany povstalců a byla zaměřena především na policisty, věrné tehdejšímu prezidentovi.

Tak co, vy, co jste chválili Majdan, nechtěli byste se omluvit? ptá se expremiér Ján Čarnogurský a uvádí závažná tvrzení
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér

Čarnogurský upozornil, že v minulém týdnu vyplul na povrch další zajímavý detail událostí na kyjevském Majdanu, které na přelomu let 2013 a 2014 v podstatě odstartovaly současnou hlubokou krizi na Ukrajině. Britská televize BBC totiž odvysílala rozhovor s obyvatelem Kyjeva,který vyjasňuje, kdo zahájil střelbu na Náměstí nezávislosti, doposud připisovanou policejním orgánům.

„Byli to střelci demonstrantů,“ uvedl muž, prezentovaný jako Sergej a vyobrazený bez obličeje. Na Majdan prý přišel demonstrovat proti Janukovyčovi, ale po nějakém čase jej přímo na náměstí oslovil neznámý muž, zda by neměl zájem o „speciální poslání“.

Odvedl jej do budovy konzervatoře ovládané povstalci a přinesl mu dvě pušky, jednu loveckou a jednu vojenskou. Pak jej odvedl do patra a vyzval, aby střílel do „bekrutovců“, neboli příslušníků policie, věrné prezidentu Janukovyčovi. Sergej prý mířil pouze do nohou policistů, nevylučuje však, že občas mohla rána „ulétnout“ i výše. Takto střílel asi hodinu, než byl odvelen. Celé akci prý šéfoval Andrij Parubij, tehdejší vojenský velitel Majdanu a dnes první místopředseda ukrajinského parlamentu.

Ján Čarnogurský připomíná, že čeští a slovenští novináři tehdy psali, že za střelbu je jednoznačně odpovědný Berkut. Například Petra Procházková jasně naznačovala zodpovědnost prezidenta Janukovyče, podobně další redaktoři jako Peter Morvay nebo Alexander Duleba. Všech těchto novinářů se nyní bývalý slovenský premiér ptá, zda by se nechtěli za své texty omluvit.

Z Facebooku Jána Čarnogurského:

Minulý týždeň pribudol ďalší kamienok do mozaiky pravdy o Majdane v Kyjeve pred rokom. Britská televízia BBC, redaktor Gabriel Gatehouse, odvysielala reláciu o tom, kto strieľal na Majdane do policajtov aj demonštrantov.
Boli to snajperi demonštrantov. V rámci relácie vypovedal aj muž menom Sergej. Kamera ho brala len od chrbta. Povedal, že na Majdan prišiel ako demonštrant proti Janukovyčovi. Po nejakom čase ho oslovil muž a opýtal sa, či by bol ochotný plniť aj špeciálne poslanie.
Muž vedel, že Sergej predtým slúžil v armáde. Sergej súhlasil. Opäť po nejakom čase sa muž znovu ozval a zobral Sergeja do budovy konzervatória blízko Majdanu. Budova konzervatória bola v rukách demonštrantov. Muž priniesol Sergejovi dve pušky,
Jednu loveckú a jednu vojenskú. Vyviedol ho na niektoré poschodie a kázal mu, aby strieľal do berkutovcov (polícia verná Janukovyčovi). Sergej strieľal. Gabrielovi Gatehouseovi povedal, že mieril iba do nôh, ale pripustil, že niektorá strela mohla ísť aj vyššie. Asi po pol hodine streľby muž prišiel opäť za Sergejom, povedal že stačí, a odviedol ho preč z budovy. Cestou sa stretli aj s Andrijom Parubijom, vojenským veliteľom Majdanu. Bolo zjavné, že muž ktorý priviedol Sergeja do budovy konzervatória, bol človekom Andrija Parubija. Andrij Parubij je dnes poslancom ukrajinského parlamentu a dokonca jeho prvým podpredsedom. Ak cestuje nejaká delegácia zo Slovenska do Kyjeva, je celkom pravdepodobné, že z ukrajinskej strany medzi hostiteľmi, ktorým bude treba podať ruku, bude aj Andrij Parubij. Ale teraz mi ide o iné.
Slovenskí novinári, ktorí vo februári minulého roku popisovali v novinách udalosti v Kyjeve, popisovali ich jednoznačne tak, že za streľbu sú zodpovední Janukovyčovi ľudia. Napr. Petra Procházková v reportáži z Majdanu v SME 21. a 22. februára minulého roku napísala reportáže tak, že za streľbu snajperov zodpovedá Janukovyč. Peter Morvay v komentári 22. februára napísal, že „...jeho (Janukovyčovi – pozn.) prívrženci ďalej terorizovali demonštrantov“. Alexander Duleba v rozhovore v SME 22. februára prezentuje veci tak, že za všetko je zodpovedný Janukovyč.
Peter Morvay v komentári z 22. februára opäť vraždenie demonštrantov pripisuje Janukovyčovi. Peter Schutz v komentári z 22. februára vinu pripisuje Janukovyčovi. Ako to bolo naozaj, si možno pozrieť v relácii BBC Gabriela Gatehousea.
Petra Procházková, Peter Morvay, Alexander Duleba, Peter Schutz – nechceli by ste sa ospravedlniť čitateľom, že ste ich zavádzali svojimi textami o tzv. Euromajdane v Kyjeve ?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…