Tak dopadl Fischer, vzpomínáte? Varování „kavárně“, aby se kandidát nepřehřál

18.01.2022 17:03

Politolog a člen akademické rady think-tanku TOP 09 TOPAZ Ladislav Cabada tvrdí, že se zahájením prezidentské kampaně by měli možní kandidáti ještě počkat. „Když si vzpomenu na volbu v roce 2013, tak jednou z nevýhod tehdejšího favorita Jana Fischera bylo, že nastoupil příliš brzy a trošku mu došly síly a energie,“ říká Cabada, proč nejspíše ještě nikdo oficiálně kandidaturu neohlásil, ačkoliv se již řadu měsíců spekuluje zejména o Andreji Babišovi nebo Petru Pavlovi.

Tak dopadl Fischer, vzpomínáte? Varování „kavárně“, aby se kandidát nepřehřál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Ladislav Cabada

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20630 lidí
Cabada v úvodu rozhovoru pro Český rozhlas tvrdí, že prezidentské volby již téměř s určitostí proběhnou v řádném termínu v roce 2023, protože prezident Miloš Zeman své funkční období dokončí. „V poslední době už pookřál, vrátila se mu ta stará energie, negativní energie, kdy uráží své oponenty, a pokud bude sloužit zdraví, tak ten svůj poslední rok prezident využije k řadě dalších útoků, preferencí vlastních favoritů v české politice a také patrně ukáže na svého nástupce, ať už to bude Babiš nebo někdo jiný,“ říká politolog.

Cabadu prý překvapilo, že došlo ke jmenování vlády v zásadě bez větších problémů. „Mě už dokonce překvapilo, když Babiš prohlásil, že nechce sestavovat vládu, protože měl dlouhodobou rétorickou podporu prezidenta a překvapilo mě, že ačkoliv Zeman prohlašoval, že některé ministry, konkrétně Jana Lipavského, nejmenuje, tak nakonec ustoupil a všechny jmenoval,“ je překvapený Cabada.

„Mohl bych si to vysvětlit buď dobrými vyjednavačskými schopnostmi Petra Fialy, což bude podle mě základ toho vysvětlení, ale současně vím, že politika je i o výměnných obchodech, čili oba aktéři určitě uvažovali o tom, co bude za rok,“ dodává Cabada.

Na prezidentskou kampaň je podle Cabady ještě dostatek času a to, že Andrej Babiš v podstatě už kampaň rozjíždí, podle politologa nebude hrát velkou roli. „Když si vzpomenu na volbu v roce 2013, tak jednou z nevýhod tehdejšího favorita Jana Fischera bylo, že nastoupil příliš brzy a trošku mu došly síly a energie. Proto mi přijde moudré, že vláda zatím odkládá ohlášení nějakého společného nominanta,“ má jasno Cabada.

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34282 lidí

Vybrat společného kandidáta navíc prý bude velmi složitý úkol a bude se hledat kandidát, který představuje pro všechny nejmenší zlo. „Je ale otázka, kdo může naplňovat takovou představu. Buď někdo apolitický, nebo dosud nevýrazný, ale premiér Fiala už avizoval, že bude chtít do boje o Hrad vyslat nějakou silnou politickou figuru. Já si každopádně teď nikoho představit neumím,“ tvrdí politolog.

Ve volbě prezidenta podle Cabady rozhodne až druhé kolo. „To už nám ty dvě předchozí volby jasně ukázaly. Uvidíme, kdo se ve druhém kole postaví Andreji Babišovi a zda bude schopen posbírat více než 50 % voličů. Z těch jmen, která reálně přicházejí v úvahu, jde určitě o generála Petra Pavla, což je právě ta nepolitická figura, ale je otázka, jestli právě on může být nominantem vládní koalice,“ přináší alespoň jedno jméno politolog.

Dohoda pětikoalice na společném kandidátovi bude složitá, což podle Cabady ukazují již první týdny vládnutí kabinetu Petra Fialy. „Třeba na otázce kolem odjezdu Jana Farského, kdy třeba od lidovců i jiných stran zazněly poměrně kritické komentáře,“ tvrdí Cabada s tím, že Farského odjezd je bublina, která ale brzy splaskne. „On ten samotný jeho odjezd je sice problém, ale my tady v České republice jsme poměrně zvyklí, že politici zároveň fungují i v jiných profesích, jako lékaři a tak dále. V tomhle konkrétním případě už se to ale asi lidem zdá za hranou, je to do očí bijící zejména kvůli délce toho pobytu, ale ještě se to bude dále diskutovat a s nějakým odstupem ta kritika bude mírnější. Ale mediálnímu obrazu vlády to již ublížilo,“ má jasno Cabada, který by prý na Farského místě složil mandát poslance.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…