Tak jak je, Mazánku? Cédéčko se slavnými odposlechy Béma s Janouškem se prý předávalo na mejdanu u Bárty

04.07.2015 8:53

Bývalý důstojník BIS Jan Petržílek je obviněn v kauze zveřejněných odposlechů pražského exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Ten dnes pobývá ve vězení. Kauza podle všeho stojí na utajovaném svědkovi V. S., jehož roli ale v minulosti ohodnotil i Národní bezpečnostní úřad a jeho hodnocení není právě povzbudivé. Informuje o tom sobotní MF Dnes.

Tak jak je, Mazánku? Cédéčko se slavnými odposlechy Béma s Janouškem se prý předávalo na mejdanu u Bárty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
reklama

V souvislosti s kauzou zveřejněných odposlechů byla panu Petržílkovi odebrána bezpečnostní prověrka. Tímto krokem se ovšem zabývala i rozkladová komise NBÚ, která konstatovala, že po odebrání prověrky na základě jediného svědectví chráněného svědka není nejlepší činit závěry.   

„Muž skrytý pod iniciálami V. S. je přitom korunním svědkem případu. Právě on měl být v roce 2009 jedním z hostů na vánočním večírku Bártovy bezpečnostní agentury ABL, na kterém mu údajně Petržílek předal cédéčka s odposlechy Béma a Janouška. V kauze sice vypovídal ještě další – rovněž utajovaný – svědek, ale ten prý zmíněné odposlechy pouze slyšel na Bártově počítači. Nedokázal však říct, jak se tam dostaly, a nezná ani Petržílka,“ píše deník.

Jen proto, že svědkovi věří státní zástupce, nemusí mu ještě věřit NBÚ, to by podle rozkladové komise mohlo znamenat, že pracovníci úřadu rezignovali na používání vlastního rozumu. Nelze však také vyloučit, že NBÚ zjistil i jiné informace, které nakonec vedly k tomu, že Petržílek o prověrku definitivně přišel, ale úřad se nechce vyjadřovat ke konkrétním případům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…