Tak k čemu to je? Testy pro firmy: Noviny rozmázly pravdu

24.03.2021 9:36

Koaliční vláda ANO a ČSSD teprve po roce, kdy Česko sužuje pandemie koronaviru, prosadila testování ve firmách. Majitelé a podnikatelé k tomuto testování nejčastěji využívají antigenní testy. Jenže je tu problém. Ty mohou zaměstnance označit za covid negativní, i když ve skutečnosti virus přenášejí.

Tak k čemu to je? Testy pro firmy: Noviny rozmázly pravdu
Foto: Screen Youtube
Popisek: Profesor Roman Prymula na konferenci WAidid v Miláně v roce 2016
reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí za ANO Alena Schillerová i ministr dopravy a současně ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček mají za to, že české průmyslové podniky nelze z ekonomických důvodů zavřít. Vláda místo zavření podnikům nařídila plošně testovat zaměstnance. Testování s pomocí PCR testů je však poměrně složité a drahé, takže drtivá většina podnikatelů a majitelů firem buď posílá své zaměstnance na nejbližší testovací místa mimo firmu, nebo používají antigenní testy.

Anketa

Má být Slavia potrestána za údajné rasistické napadení hráče Glasgow Rangers?

4%
96%
hlasovalo: 10191 lidí

Někteří lidé si nakoupí testy prováděné ze slin, testují se sami a když zjistí, že jsou negativní, odhazují opatrnost i respirátory. Jenže právě tady muže být skrytý kámen úrazu.

„Jde opravdu jen o orientační testy. Ne u všech je zaručena adekvátní kvalita, v obchodech se prodávají i ty, které jsou velmi málo citlivé,“ řekl pro Lidovky.cz bývalý ministr zdravotnictví a nynější prezidentův poradce Roman Prymula s tím, že výrobci antigenních testů na krabičkách v obchodech udávají citlivost 80 až 90 procent, ale reálně se citlivost některých testů pohybuje jen kolem 30 procent.

Menší spolehlivost antigenních testů lze kompenzovat tím, že se provádějí o to častěji. Ale tady se nalézá další slabé místo. Firmám uložila vláda povinnost testovat zaměstnance jednou týdně a to podle epidemiologa Petra Smejkala, který momentálně radí vládě, rozhodně nestačí.

Varovný prst zvedla také viroložka Ruth Tachezy.

„Negativní výsledek neznamená, že lidé nemusejí dodržovat žádná opatření. Je potřeba se chovat i nadále zodpovědně. Testy jsou vhodné pro vysoce infekční jedince, u nich umí poměrně dobře potvrdit nákazu. U bezpříznakových lidí mají ale mizivý záchyt,“ uvedla Tachezy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bum bác a přišly Vrbětice. Jiřina Šiklová naznačuje, komu kauza před volbami prospěla

8:05 Bum bác a přišly Vrbětice. Jiřina Šiklová naznačuje, komu kauza před volbami prospěla

Oddalování volební kampaně. O tom jsou hlavně každodenní nové informace kolem vrbětické kauzy. Volič…