Tak má vypadat nová vláda: Piráta Lipavského voliči vyhnali, vrátí se jako ministr zahraničí?

26.10.2021 22:10 | Bleskově

Podoba Fialovy vlády už začíná mít jasné obrysy, rozdělena je už většina ministerstev a jasno je i v personálním obsazení. Klíčové resorty včetně postu premiéra připadnou právě ODS, informuje Echo24.cz.

Tak má vypadat nová vláda: Piráta Lipavského voliči vyhnali, vrátí se jako ministr zahraničí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: SPOLU kráčí do volebního štábu po vyhraných volbách

Nová vláda by měla čítat 17 členů a koalice SPOLU v ní má mít podle informací Echo24 celkem 11 zástupců včetně premiéra. Nejvlivnější role připadne právě ODS. Na finance chtějí svého místopředsedu Zbyňka Stanjuru, na obranu by mohla přijít Jana Černochová a na dopravu populární starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka. Ministrem spravedlnosti by se měl nakonec (místo Marka Bendy) po osmi letech znovu stát právník Pavel Blažek.

Původní zdroj ZDE.

Ministerstvo zemědělství by měl vést předseda koaliční KDU-ČSL Marian Jurečka, který už post zastával mezi roky 2014 a 2017. Resort zdravotnictví pak zřejmě obsadí svým kandidátem TOP 09, která na ministerstvo navrhuje lékaře a radiodiagnostika Vlastimila Válka. Post premiéra pak obsadí Petr Fiala.

Druhé koalici, PirSTAN, připadne zástupců šest. V případě Starostů je jasno o Ministerstvu vnitra, to má vést Vít Rakušan. V čele Ministerstva průmyslu a obchodu by mohl stanout místopředseda hnutí a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik a Ministerstvo školství zřejmě povede bývalý pedagog Petr Gazdík.

Koaliční Piráti mají mít ve vládě rovné zastoupení jako Starostové, obsadit by tedy měli tři posty. Půjde zřejmě o Ministerstvo pro místní rozvoj pro pirátského předsedu Ivana Bartoše, Ministerstvo zahraničních věcí, na které nejspíše půjde analytik a manažer v oblasti IT Jan Lipavský. Do kompetencí Ministerstva pro místní rozvoj by v budoucnu mohla spadat i oblast digitalizace. O tom, které další jméno se má za Piráty ve vládě objevit, se zatím jen spekuluje.

Nová vláda by mohla mít o dva členy navíc pro agendu digitalizace a resort pro evropské záležitosti. Zatímco silová ministerstva už jsou rozdělena, otazník zůstává viset nad kulturou, životním prostředím a Ministerstvem práce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…