Tak moment. Důrazně se ozval Bašár Asad

14. 7. 2016 12:42

„Rusko se mnou nikdy nehovořilo o možnosti politických přeměn v zemi,“ prohlásil v rozhovoru pro NBC prezident Sýrie Bašár Asad. Tento komentář byl zveřejněn před plánovanou návštěvou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v Moskvě, kde má s prezidentem Putinem hovořit právě o osudu Sýrie.

Tak moment. Důrazně se ozval Bašár Asad
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

V rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC v Damašku syrský lídr zdůraznil, že ani jeho ruský protějšek Vladimir Putin, ani ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov s ním nikdy nehovořili na téma jeho případného odstoupení z funkce.

„Pouze občané Sýrie mají právo rozhodovat o tom, kdo se má stát prezidentem země. Ruští zástupci se mnou na toto téma nikdy nehovořili,“ prohlásil Asad.

Tento komentář byl zveřejněn nedlouho před plánovanou návštěvou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v Moskvě, kde má s prezidentem Putinem hovořit právě o osudu Sýrie, která je již pět let zmítaná občanskou válkou, ve které zahynulo již 280 000 lidí.

Rusko spolu se Spojenými státy stojí v čele snah mezinárodních organizací přimět současného prezidenta Sýrie k dialogu s opozičními skupinami. Naděje na mírové řešení konfliktu se převážně opírají o plán podporovaný OSN a připravovaný týmem sestávajícím z 22 zemí, v jehož čele stojí právě Rusko a Spojené státy.

Podle tohoto scénáře, jenž byl odsouhlasen jak Íránem, tak třeba i Saúdskou Arábií, by měl režim klidu zbraní respektovaný v celé zemi předcházet ženevským vyjednáváním o „politické transformaci“ v zemi.

Pokračování těchto vyjednávání je plánováno na 1. srpna letošního roku. Zatím ovšem v tomto ohledu mnoho pokroků učiněno nebylo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…