Tak nakonec tři procenta navrch. Hlasování ukončilo pozoruhodnou debatu o platech zákonodárců

05.12.2014 9:44 | Zprávy

Po několikatýdenních dohadech Poslanecká sněmovna schválila zvýšení platů zákonodárců o 2,9 procenta. Prošel totiž návrh z dílny sociální demokracie, která chtěla navázat mzdy politiků na průměrnou mzdu. Přesto se poslanci dnes ve sněmovně ukázali jako totální zmatkaři. V jednom z pozměňovacích návrhů totiž zapomněli na úpravu normy u soudců a státních zástupců, kteří by kvůli tomu od ledna nebrali na platech vůbec nic. Tento návrh ale logicky smetli ze stolu.

Tak nakonec tři procenta navrch. Hlasování ukončilo pozoruhodnou debatu o platech zákonodárců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Politikům by měly vzrůst od ledna platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57 600 korun. Schválila to dnes Poslanecká sněmovna. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu.

Sněmovna se hlasy ČSSD, KSČM, lidovců a části poslanců ANO přiklonila k návrhu, který prosazovali sociální demokraté. Pro hlasovalo 102 ze 187 přítomných poslanců, pět jich bylo proti.

Poslanci ale dnes překvapivě zjistili, že mají ve svých pozměňovacích návrzích okolo platu politiků neuvěřitelný nepořádek. V návrhu poslanců Jiřího Miholy (KDU-ČSL) a Tomia Okamury (Úsvit) je totiž chyba, upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pokud by podle něj tuto chybu poslanci v návrhu přijali, pak by od prvního ledna nedostali soudci ani státní zástupci zřejmě žádné platy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…