Tak nic: EU neproplatí Agrofertu dotaci. Už ji stejně proplatilo Česko

24.11.2020 11:54

Evropská komise vyřkla poslední slovo. Holding Agrofert, odložený momentálně ve svěřeneckém fondu Andreje Babiše, má smůlu. Nedostane 100 milionů korun z dotací na linku na toasty. Jenže Agrofert už peníze dostal z české státní kasy.

Tak nic: EU neproplatí Agrofertu dotaci. Už ji stejně proplatilo Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Agrofertu na pražském Chodově
reklama

Agrofert dočasně odložený ve svěřeneckém fondu premiéra Andreje Babiše čelil kritice za žádost o dotaci na linku na toastový chleba. Evropská komise teď definitivně rozhodla, že dotaci neproplatí. Mělo jít o dotací z programu inovací a podle českých úřadů byla linka dostatečně inovativní. Ale podle evropských úředníků je to zcela jinak.

Informuje o tom Český rozhlas.

„Projekt nebyl inovativní, a nesplnil tak hlavní kritérium výběru. Dali by mu tak maximálně 30 bodů, tedy sotva poloviční skóre, než mu připsali čeští úředníci,“ uvedl veřejnoprávní rozhlas.

A nejen že linka nebyla dostatečně inovativní. Kontroloři prý dokonce zjistili, že chléb, který je prezentovaný jako výrobek bez konzervantů, konzervanty ve skutečnosti obsahuje.

Jenže firma už zmíněnou dotaci dostala proplacenou ze státního rozpočtu. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které příslušný dotační program spravuje, oznámilo, že pokud případ definitivně skončí prohrou Agrofertu, bude dotaci vymáhat zpět. To však předpokládá, že ministerstvo uzná závěry evropských kontrolorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…