Tak proč jeli do Libanonu, kde je unesli? Odpověď zní: Uprchlíci

21.07.2015 9:31

Nové informace v případu, který dosud zahaluje poměrně hustá mlha tajemství, přináší dnešní Mladá fronta Dnes. Posledním z pětice Čechů, kteří před několika dny zmizeli na východě Libanonu, jehož totožnost dosud nebyla známa, byl armádní zpravodajský důstojník. Dva pracovníci jindřichohradecké televize, kteří jsou rovněž mezi zmizelými, chtěli na hranicích Libanonu a Sýrie natočit životní reportáž o uprchlících. A možná doplatili na svoji naivitu.

Tak proč jeli do Libanonu, kde je unesli? Odpověď zní: Uprchlíci
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Podle deníku asi nejzáhadnější postavou celé výpravy je Martin P., o kterém libanonská média včera psala jako o vysoce postaveném členovi českých bezpečnostních složek. Údajně doprovázel skupinu kvůli bezpečnosti. Listu se podařilo zjistit, že dvaatřicetiletý Martin P. v minulosti sloužil u 102. armádního průzkumného praporu v Prostějově. Jeho součástí je i rota HUMINT specializovaná na zpravodajské úkoly, především na získávání informací od lidí přímo v místě, kde armáda operuje.

Úkoly tajných služeb prý v Libanonu neplnil

Zda Martin P. stále pracuje jako voják, ale není jasné. Zdroje redakce listu blízké pražskému krizovému štábu rezolutně popírají, že by v Libanonu plnil úkoly tajných služeb, ani v armádě prý jako špion nepracoval.

Pavel K. a Miroslav D., dva muži na prahu padesátky z jindřichohradecké televize, jeli do Libanonu s cílem prorazit. Sice tam už před měsícem na objednávku rodiny Fajádových točili reportáž o případu jejich vězněného syna, tentokrát se ale chtěli dostat k záběrům, které by z lokálních televizáků udělaly známé reportéry. „Vyprávěli, že mají točit reportáž ohledně utečeneckých táborů na hranicích Libanonu a Sýrie. Byli tam už na přelomu května a června, říkali, že vše bylo zabezpečeno, ale protože jim zkrátili pobyt, nestihli vše natočit a měli se tam vracet. Hned, když jsem slyšel zprávu o unesených Češích, bylo mi jasné, že jsou to oni,“ řekl listu archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, kamarád obou unesených filmařů. Podle přátel obou mužů šlo dokonce o nabídku, které se údajně zalekly i velké televizní redakce v zemi. Muž, který oba filmaře zná a pohybuje se ve stejné branži, listu pod podmínkou anonymity řekl, že pravděpodobně doplatili na svou naivitu.

Variantu, že se skupina dostala do zajetí kvůli práci obou filmařů, je prý jednou z mnoha, kterou české úřady prověřují. „Mohli natočit něco, co neměli, třeba nějaký výcvikový tábor nebo podobně,“ řekl k tomu listu jeho zdroj. Dodal ale, že české úřady v celé věci zatím tápou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…