Tak proč jeli do Libanonu, kde je unesli? Odpověď zní: Uprchlíci

21.07.2015 9:31

Nové informace v případu, který dosud zahaluje poměrně hustá mlha tajemství, přináší dnešní Mladá fronta Dnes. Posledním z pětice Čechů, kteří před několika dny zmizeli na východě Libanonu, jehož totožnost dosud nebyla známa, byl armádní zpravodajský důstojník. Dva pracovníci jindřichohradecké televize, kteří jsou rovněž mezi zmizelými, chtěli na hranicích Libanonu a Sýrie natočit životní reportáž o uprchlících. A možná doplatili na svoji naivitu.

Tak proč jeli do Libanonu, kde je unesli? Odpověď zní: Uprchlíci
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Podle deníku asi nejzáhadnější postavou celé výpravy je Martin P., o kterém libanonská média včera psala jako o vysoce postaveném členovi českých bezpečnostních složek. Údajně doprovázel skupinu kvůli bezpečnosti. Listu se podařilo zjistit, že dvaatřicetiletý Martin P. v minulosti sloužil u 102. armádního průzkumného praporu v Prostějově. Jeho součástí je i rota HUMINT specializovaná na zpravodajské úkoly, především na získávání informací od lidí přímo v místě, kde armáda operuje.

Úkoly tajných služeb prý v Libanonu neplnil

Zda Martin P. stále pracuje jako voják, ale není jasné. Zdroje redakce listu blízké pražskému krizovému štábu rezolutně popírají, že by v Libanonu plnil úkoly tajných služeb, ani v armádě prý jako špion nepracoval.

Pavel K. a Miroslav D., dva muži na prahu padesátky z jindřichohradecké televize, jeli do Libanonu s cílem prorazit. Sice tam už před měsícem na objednávku rodiny Fajádových točili reportáž o případu jejich vězněného syna, tentokrát se ale chtěli dostat k záběrům, které by z lokálních televizáků udělaly známé reportéry. „Vyprávěli, že mají točit reportáž ohledně utečeneckých táborů na hranicích Libanonu a Sýrie. Byli tam už na přelomu května a června, říkali, že vše bylo zabezpečeno, ale protože jim zkrátili pobyt, nestihli vše natočit a měli se tam vracet. Hned, když jsem slyšel zprávu o unesených Češích, bylo mi jasné, že jsou to oni,“ řekl listu archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, kamarád obou unesených filmařů. Podle přátel obou mužů šlo dokonce o nabídku, které se údajně zalekly i velké televizní redakce v zemi. Muž, který oba filmaře zná a pohybuje se ve stejné branži, listu pod podmínkou anonymity řekl, že pravděpodobně doplatili na svou naivitu.

Variantu, že se skupina dostala do zajetí kvůli práci obou filmařů, je prý jednou z mnoha, kterou české úřady prověřují. „Mohli natočit něco, co neměli, třeba nějaký výcvikový tábor nebo podobně,“ řekl k tomu listu jeho zdroj. Dodal ale, že české úřady v celé věci zatím tápou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…