Tak proto možná Ester Ledecká nedostala slíbené peníze! Janku Ledecký, nahlédněte

10.05.2018 14:37

Otec držitelky dvou zlatých olympijských medailí Ester Ledecké nedávno vyšel ven s tím, že sice jeho dcera vydělává miliony, ale zatím za své úspěchy v Pchjongčchangu sama nedostala ještě ani korunu. Problém celé situace lze hledat například v tom, že odměny úspěšným olympijským sportovcům dosud vyplácel Český olympijský výbor (ČOV), a to ze státních dotací, které nyní obdržel mnohem nižší, než požadoval. Poprvé proto místo něj vyplácení odměn na sebe převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které se nyní rozhodlo celou věc na svých webových stránkách objasnit.

Tak proto možná Ester Ledecká nedostala slíbené peníze! Janku Ledecký, nahlédněte
Foto: Vít Hassan
Popisek: Dvojnásobná zlatá medailistka ze zimní olympiády 2018 Ester Ledecká
reklama

„Pro vyplacení odměn může ČOV využít částečně zdroje z dotací MŠMT a vlastní peníze. Odměny však byly vypláceny jen ze státní dotace. Když byla letos ČOV přidělena nižší dotace než jím požadovaná (i tak ve výši 70 milionů Kč), rozhodl se nevyplatit úspěšným sportovcům odměny,“ uvádí ve vyjádření na svém webu ministerstvo. 

Anketa

Měl by být Miloš Zeman sesazen z funkce prezidenta?

11%
89%
hlasovalo: 21555 lidí

Sám ministr školství Robert Plaga byl podle svých slov velmi překvapen, když se dozvěděl, že odměny olympionikům jsou vypláceny ze státní dotace, protože olympijský výbor se celou dobu tváří, že je to on, kdo odměňuje úspěšné sportovce. „Proto by bylo logické, kdyby je vyplácel z vlastních prostředků. Odmítám, aby si úspěšné sportovce, respektive jejich odměny, bral ČOV jako rukojmí v situaci, kdy je nespokojený s výší státní dotace, a proto odteď bude odměny platit přímo stát,“ reagoval ministr.

Vyjádření ministra ZDE

Jelikož tak odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV), nese to s sebou jisté zpoždění, než tomu bylo zvykem. Musí se totiž nejdříve schválit nové nařízení vlády a k tomu se nyní dojednávají poslední připomínky. „Předpokládáme, že by se odměny mohly olympionikům vyplatit zhruba v červenci. Našich úspěšných sportovců si vážíme a moc se omlouváme za zpoždění, ale situaci musíme jednou provždy vyřešit úpravou legislativy,“ uzavřel Plaga s tím, že proto na rozhodnutí ČOV reagovali tak, že MŠMT bude od letošního roku vyplácet odměny olympionikům napřímo.

Na celou situaci upozorňoval především rozčílený otec olympioničky Ester Ledecké Janek Ledecký. „Svaz doposud Ledecké neposlal ani 4,7 milionu korun, které jí náleží jako odměna za získané medaile. Zatím nikdo nedostal ani korunu, ani realizační tým, ani Ester. Je opravdu úplně neuvěřitelné, že v takové situaci svaz přišel s požadavkem, že by Ester měla platit peníze svazu. Vrátili jsme se sakumprásk šest let zpátky do momentu, kdy Ester jezdila žákovskou kategorii a všechno jsme si platili sami. Je to ostuda, hanba a křivda,“ zlobil se Ledecký.

Český olympijský výbor tvrdí, že s tím, že odměny bude vyplácet přímo stát, přišlo při jednáních Ministerstvo školství. Ve svém vyjádření také připomněl, že odměny se úspěšným sportovcům ze státní dotace vyplácely už od vzniku samostatné České republiky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…