Tak to je zlom: Andrej Babiš jede do USA. Setká se s Madeleine Albrightovou a řadou hlavounů

10.04.2015 20:42

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí odletí na týdenní oficiální návštěvu USA, kde se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a sejde se s vlivnými politiky i podnikateli. ČTK to potvrdilo Ministerstvo financí. Babiš, jeden z nejbohatších Čechů, si podle serveru IHNED.cz část nákladů na cestu zaplatí ze svého.

Tak to je zlom: Andrej Babiš jede do USA. Setká se s Madeleine Albrightovou a řadou hlavounů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na besedě v Ostravě byl Andrej Babiš v dobré náladě

Český ministr financí se podle dnešních Hospodářských novin v zámoří setká například s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem, někdejší ministryní zahraničí USA a pražskou rodačkou Madeleine Albrightovou, šéfem ekonomických poradců v Bílém domě Jasonem Furmanem a také s několika kongresmany. Babiš má v plánu i schůzky se zástupci firem.

Cesta ministra financí prý z části připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly

Babiš podle serveru iHned.cz zaplatí sobě i celému doprovodu letenky z Prahy do Spojených států i přesuny vnitrostátními linkami, což může odhadem vyjít na stovky tisíc korun. „Letí v business class,“ potvrdil serveru mluvčí ANO Jaromír Hasoň. Ubytování, dopravu delegace po městech a další servis zajistí české velvyslanectví ve Washingtonu. Server uvedl, že Babišův postup je neobvyklý. „Není tak zcela jasné, zda politik vystupuje jako reprezentant své země, nebo jestli jedná sám za sebe. Babiš by přitom měl v USA oficiálně hájit zájmy ČR,“ uvedl iHned.cz.

Cesta ministra financí prý z části připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly (ČSSD) z března 2002. Ve vicepremiérovi a ministrovi práce a sociálních věcí tehdy Američané správně viděli budoucího předsedu vlády a mimo jiné právě přátelským přijetím ho získali na svoji stranu, tvrdí Hospodářské noviny.

Babiš je majitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert, kvůli čemuž opakovaně čelí kritice za střet zájmů. Podle časopisu Forbes disponuje jměním v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (přibližně 48,6 miliardy Kč), a je tak druhým nejbohatším Čechem po Petru Kellnerovi. Jako ministr financí zastupuje Českou republiku ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance.

Poslechnu si zkušenosti kolegy – miliardáře

Server Aktuálně.cz připomíná, že někdejší starosta New Yorku Michael Bloomberg je americkým miliardářem a mediálním magnátem. O Babišovi platí totéž v menším měřítku pro českou kotlinu, a ministr financí si tak chce poslechnout, zda Bloomberg musel čelit podobné kritice jako dnes v Česku on.

„Budu se ho ptát, jestli ho také napadali kvůli střetu zájmů, kvůli tomu, že má televizi a další aktivity. Na to se těším, zajímá mě, jestli mu také tak nadávají jako mně v Česku,“ uvedl ministr Babiš.

Telička, Schapiro...

Zájem Andreje Babiše o zahraniční politiku je prý v poslední době patrný. Nedávno na své farmě na Čapím hnízdě hostil amerického velvyslance Andrewa Schapira a ještě se tím chlubil na svém Twitteru.

„Andrej Babiš ví, že když bude chtít pokračovat dál ve své politické kariéře, to znamená k premiérství nebo k prezidentství, tak potřebuje podporu Velkého bratra. Ta zkušenost už u něj je. Když začínal, tak tuhle zkušenost neměl, zato teď už to ví,“ uvedl již dříve pro ParlamentníListy.cz politolog Oskar Krejčí.

Jiný politolog Jan Kubáček k tomu doplnil, že Andrej Babiš se očividně v poslední době více soustředí na zahraniční politiku. Projevuje se to ovšem především množstvím prostoru pro Pavla Teličku, hlavního experta ANO na zahraniční politiku. Jeho chování však prý „zavdává spíše podezření, že Pavel Telička je dále osobním lobbistou Andreje Babiše na to, aby mu umetal cestičku v evropských strukturách a aby pro něj vytvářel lepší přijetí u evropských institucí než proto, aby reprezentoval dlouhodobě, systematicky, viditelně a propracovaně české zájmy,“ uvedl Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…