Tak tohle Merkelové vážně nevyšlo. Jde o varování, či rovnou o vzpouru? ptají se v Německu

27.09.2018 7:38

Německá kancléřka Angela Merkelová utrpěla další porážku. Tentokrát jí však ponížení nepřipravili voliči či politická konkurence, ale vlastní straničtí kolegové.

Tak tohle Merkelové vážně nevyšlo. Jde o varování, či rovnou o vzpouru? ptají se v Německu
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Dlouhá léta platilo, že co si přála či řekla Merkelová, bylo v CDU považováno za normu. Po letech, kdy jsou moc a vliv kancléřky oslabeny tématem migrace, to však přestává platit. Nejčerstvějším důkazem o snižujícím se respektu k Merkelové i ve vlastních stranických řadách je nezvolení jí podporovaného kandidáta na šéfa poslaneckého klubu Volkera Kaudera. Devětašedesátiletý politik vedl poslance CDU v Bundestagu třináct let, ale nyní jej porazil poměrně neznámý Ralph Brinkhaus.

Jak zmiňuje bruselský server Politico, vše přitom hovořilo pro vítězství zkušeného rutinéra Kaudera, protože jeho vyzyvatel Brinkhaus nemá žádné velké jméno. „Nakonec však ale zvítězil outsider Brinkhaus s 125 hlasy proti 112 hlasům Kaudera. Ve prospěch Kaudera přitom otevřeně lobbovala samotná Merkelová. Poslanci ji však neuposlechli a mnozí to vnímají jako začátek konce éry Angely Merkelové,“ píše Politico.

Celý text v angličtině je ZDE.

Konzervativně naladění poslanci z CDU tak podle mnohých dali jasně najevo, že nejsou s Merkelovou spokojeni. „Otázkou zůstává, jestli to mělo být jen varováním, nebo rovnou prvním krokem k jejímu odstranění,“ uvažuje Politico s tím, že Merkelová byla po své porážce viditelně napjatá a tento dojem nezměnila ani její slova o demokracii a porážkách, které jsou její součástí. Vlivný člen SPD Thomas Oppermann však otevřeně hovoří o vzpouře proti Merkelové a jeho hlas není ojedinělý.

„Podobné vzpoury proti šéfovi CDU jsou v poválečné historii Německa skutečně výjimečné. Ačkoli má Merkelová mezi středovými členy strany stále podporu, mnozí jsou velmi nervózní vzestupem Alternativy pro Německo, z jejíhož narůstajícího vlivu obviňuje nemálo voličů a členů CDU právě kancléřku,“ konstatuje Politico a dodává, že už samotný fakt, že se rozhodl Kaudera Brinkhaus vůbec vyzvat na „souboj“ je ojedinělý a naposledy se udál v roce 1973.

Jak ale zároveň Politico připomíná, padesátiletý Brinkhaus není příliš známý tím, že by Merkelovou otevřeně kritizoval a projevoval se jako nějaký „rebel“. Po svém vítězství ostatně poznamenal, že se na spolupráci s kancléřkou těší, protože „bude založena na vzájemné důvěře“. V Bundestagu se pohybuje od roku 2014 a na kolegy poslance nejspíš zapůsobil svými skvělými rétorickými schopnostmi.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…