Takhle ostře Klaus zpražil politika ODS kvůli Thatcherové

23. 4. 2013 22:02

Institut Václava Klause uspořádal svůj první seminář. Jako téma přinesl vzpomínku na nedávno zesnulou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

Takhle ostře Klaus zpražil politika ODS kvůli Thatcherové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava Klause na téma Margaret Thatcherová
reklama

Na semináři vystoupil exprezident Václav Klaus, europoslanec ODS Hynek Fajmon a publicista a vydavatel Alexander Tomský.

Klaus pojal své vystoupení spíše na základě vzpomínek na osobní setkání, kterých s ní měl prý několik desítek. Vzpomněl i pohřbu Thatcherové a považoval si za čest, že mohl být v londýnské katedrála sv. Pavla v první řadě mezi blízkými, zatímco státníci byli více vzadu.

Zdůraznil, že je symptomatické a že je ostudou, že na pohřbu nebyli politici ze západní Evropy. Jako jistou pikantnost Klaus zmínil, že pečlivá Thatcherová celý svůj pohřeb do podrobností naplánovala sama před několika lety.

Cameron trpěl

Klaus také řekl, že britský premiér David Cameron na jejím pohřbu trpěl. Ne proto, že by litoval jejího odchodu, ale právě naopak, protože jí byl ideově totálně vzdálený.

„David Cameron, který k Margaret Thatcherové nikdy blízko neměl a dělá politiku zcela opačnou než ona, tak myslím, že trpěl, když četl ten žalm, který vybrala Margaret Thatcherová. To byl pocit, který z toho člověk měl,“ řekl Klaus.

V roce 1990 se s ní Klaus setkal v Praze, když byla ještě premiérkou. 17. listopadu 1999 odhalovala na Žižkově pomník Winstona Churchilla.  „Byla neskutečná zima a paní Thatcherová trvala na tom, že tam bude ve svém lehkém kostýmku. Ona mohla absolutně zmrznout, ale přežila ještě dalších čtrnáct let. Asi hodinu jsme ji museli rozmrazovat. Její tvrdohlavost byla velmi neomylná,“ řekl Klaus.

Šok: Bojovala proti globálnímu oteplování

Porovnával situaci její a situaci, kterou musel zvládnout sám: „Ona privatizovala tři, čtyři firmy ročně, my jsme museli privatizovat tři čtyři firmy za hodinu.“

Klaus zdůraznil, že po Thatcheorvé byli čtyři premiéři, ale žádný z nich neměl svůj –ismus jako Thatcherová. Fajmon připomněl, že nebyl ani žádný churchillismus, přestože byl Churchill také velkou osobností. Rovněž zdůraznil, že v politice byla Železnou lady, ale osobně byla velmi milá a naslouchala názorům jiných.

Klaus zkritizoval Thatcherovou kvůli její roli v otázce teorie globálního oteplování: „K mému naprostému šoku Margaret Thatcherová byla fanatická spoluiniciátorka zrodu zrůdné doktríny globálního oteplování. Ona už v druhé polovině osmdesátých let velmi aktivně vystupovala jako bojovnice proti globálnímu oteplování. Vystupovala na vědeckých konferencích.“

Před příchodem Thatcherové se doslova se hromadily mrtvoly

Fajmon také uvedl, že pohřeb Thacherové byl připraven podle vzoru pohřbu Churchilla. Thatcherová zlomila diktátorskou moc odborů, napomohla pádu komunismu a obnovila důvěru ve volný trh a osobní iniciativu. Privatizace pomohla britské ekonomice. Dvacáté století bylo pochodem k socialismu a slovy F. A. Hayeka do otroctví, ona tento trend, alespoň na okamžik, obrátila.

Alexander Tomský, který žil v Británii v době Thatcherové, připomněl řádění odborů, kdy se kvůli stávkám ani nepohřbívalo. „Doslova se hromadily mrtvoly,“ podotknul. Odboroví předáci hlídali, zda někdo nepracuje víc a efektivněji.

Pozitivně vnímal privatizaci sociálních bytů, kdy se o ošklivé byty v ghettech jejich vlastníci začali starat. „Podporuji pracovníky a ne flákače,“ bylo heslo Thatcherové. Premiérka snížila enormní daně z příjmu, které byly v nejvyšším pásmu progrese přes osmdesát procent.

Tomský připomněl, že se Thatcherová stala první obětí Evropské unie, protože ji eurofilové v britské Konzervativní straně odstranili pučem kvůli jejímu odporu k přijetí eura a Maastrichtské smlouvy. Postavila se proti plánování EU na věčné časy. Podle Klause kvůli tomuto puči nesla Thatcherová celý zbytek života velký pocit trpkosti, neboť neprohrála ve volbách, ale odstranili ji spolustraníci.

Jednotný evropský akt, který podpořila, byl cestou k eurosocialismu

Zajímavá debata se strhla kolem vztahu Thatcherové k evropské integraci. Europoslanec Ivo Strejček  totiž připomněl, že Jednotný evropský akt, který Thatcherová podpořila a který měl vytvářet jednotný evropský trh, byl fíkovým listem regulace, centralizace a socialismu.

Thatcherová ve své knize Umění vládnout přiznala svůj omyl, že se nechala vlákat do pasti a jednoznačně napsala, že by měla Británie vystoupit z EU.

Už i Fajmon věří eurobludům

To zmínil i Klaus: „Velmi mě překvapil citát Charlese Moora, autora jejího autorizovaného životopisu, který má vyjít, že ona zklamala v evropské politice svou obří podporou Jednotného evropského aktu a nedocenila, jaký je v tom skrytý projekt politické unifikace.“

Hynek Fajmon Jednotný evropský akt hájil jako protržní opatření. Klaus za to Fajmona ale zkritizoval: „Tento projekt Jednotného evropského aktu byl centralizační, unifikační, regulační projekt par excellence, který se svobodou a tržní ekonomikou nemá vůbec nic společného. Tečka. Jestli Hynek Fajmon věří tomuto bludu, tak to je konec.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

12:50 Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

Hostem nedělní Partie byl druhý český prezident Václav Klaus. Natvrdo prohlásil, že řeči premiéra An…