Takhle si žije politik hnutí ANO, o kterém jste nikdy neslyšeli: Stovky tisíc, luxusní mercedes v kůži a kaňky na vlastní minulosti

12.04.2017 17:56

Petr Novák, předseda organizace Tábor za hnutí ANO. Komunální politik. Manažer. Úspěšný mladý muž, který se nese na křídlech současné politické situace. Stále nic? Stále nevíte, o kom hovoříme? Ani naše redakce do minulého pátku neznala jeho jméno. Po přečtení následujícího materiálu budete moudřejší, to nám můžete věřit.

Takhle si žije politik hnutí ANO, o kterém jste nikdy neslyšeli: Stovky tisíc, luxusní mercedes v kůži a kaňky na vlastní minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: IV. celostátní sněm hnutí ANO

Na Novákovo jméno jsme byli upozorněni jeho vlastními kolegy při mapování peněz, které jihočeští politici kasírují z tamního zdravotnického holdingu. Poté, co jsme tuto významnou společnost zažádali, nám poskytla detailní přehled Novákových příjmů. Plyne z nich, že v případě maximálních možných odměn vydělá „jen“ jako člen představenstva Jihočeských nemocnic řádově sedm milionů korun za rok. Tomu se však Novák brání. Jak napsal ParlamentnímListům.cz: „Znovu ale opakuji, že mimořádnou ani roční odměnu jsem nikdy nedostal, nedostanu a z těch uvedených sedmi milionů v titulku zpravodajského webu je základní plat pouhou jednou třetinou.“ Slovem „pouhou“ má politik hnutí ANO na mysli částku přibližně 2 428 840 korun. Plat, o kterém sní asi každý obyvatel České republiky.

Připomeňme ovšem, že tato pravidla nenastavoval zastupitel Novák, ale celé vedení kraje už před mnoha lety. „Já jsem v osmi představenstvech nemocnic teprve od začátku tohoto roku a za tu dobu jsem dostal dvě mzdy. Ano, i ty jsou velmi vysoké. I proto jsem po obdržení prvního platu, což bylo lehce přes 200 tisíc korun čistého, kontaktoval krajskou předsedkyni Radku Maxovou,“ vysvětlil Novák dále.

„Štvou mě,“ řekl nám na dění kolem Nováka a vysokých odměn ministr financí a šéf hnutí Andrej Babiš. „Poslankyni Maxové jsem jasně řekl, že to mají změnit a brát minimum, není možné pokračovat v tom, co nastavil Zimola,“ dodal.

A je tu další věc. Poslankyně Radka Maxová (ANO) v pondělním pořadu Události, komentáře čelila dotazu dnes již bývalého hejtmana Zimoly na nákup mercedesu ze strany Petra Nováka. „Jehož jedním z prvních kroků bylo, že si objednal mercedes na nemocniční náklady,“ konstatoval v přímém přenosu Zimola (ČSSD). Maxová oponovala, že „Petr Novák má ojetý mercedes, dva roky starý. Takže myslím si, že nám není příslušno se uchylovat k takto laciným argumentům.“ Jenže ParlamentníListy.cz mají přesné specifikace vozu. Ty rozhodně neukazují, že by šlo o nějakou „starou ojetinu“, jak naznačila poslankyně. Lokální politik Novák si nechal pořídit vůz Mercedes-Benz CLS 350 CDI 4M/AMG. Jeho výbava obsahuje bezklíčkové ovládání, pohon 4 x 4, satelitní navigaci, kožené potahy, automatické parkování, funkci stabilizace podvozku, indikátor parkování a řadu dalších vymožeností. Automatická převodovka je samozřejmostí.

ParlamentníListy.cz namátkou oslovily několik úřadů, aby se zeptaly, jestli i jiné radnice používají pro své politiky (dosazené do kontrolních orgánů) takto špičkové vozy. Odpovědí byl všeobecných smích, zdali náš dotaz myslíme vážně. „U nás zastupitelé auta vůbec nemají. To se teda v Táboře mají dobře,“ vzkázala z Liberce Jana Kodymová z tiskového odboru. Totéž Radka Štědrá z Olomouce. „Teď jste mě teda opravdu pobavila. U nás máme služební automobily značka Škoda,“ řekla ParlamentnímListům.cz. „Ne, takové vozy u nás určitě nemáme. U nás má služební vůz pouze primátor, zastupitelé na něj nemají ani nárok,“ přiblížila dění v Karlových Varech Helena Kyselá. „U nás je klasický spíše služební notebook nebo telefon,“ uzavřela Alena Doležalová, tisková mluvčí Havlíčkova Brodu.

Služební vůz člena ANO: 

Ani tím pátrání kolem Petra Nováka nekončí. Jak nám sdělilo hned několik konkrétních zdrojů, Novák údajně v minulosti používal titul inženýra, aniž na to měl právo. K nalezení u jeho jména byl titul ing. rovněž na stránkách ANO. Podle zástupce hnutí Vladimíra Vořechovského šlo ale o chybu. „Titul se musel na stránky dostat nějakým nedopatřením, patrně omylem copywritera. Pan Novák totiž nikdy a nikde o titulu nemluvil, ani ho neuváděl,“ uvedl Vořechovský. Někteří z těch, kdo se nám ozvali, však vidí situaci jinak. „Kde začít...? Petr Novák několik let lhal o svém vzdělání, když neoprávněně používal titul inženýra. Ten uváděl minimálně od roku 2014, nyní postupně maže svou internetovou stopu, aby bylo možné dohledat co možná nejméně informací z jeho minulosti. Zcela zrušil i svůj facebookový profil,“ řekl náš zdroj. Další dva jeho slova potvrdily. Pravdou zůstává, že jiný důkaz o údajném studiu VŠ není dohledatelný.

Jenomže to není vše. Naší redakci se totiž podařilo získat čestné prohlášení, které Novák vyplnil před vstupem do jihočeského zdravotnického holdingu. V něm se vyskytuje i kolonka, kde Novák uvedl, že mezi lety 2003 a 2013 působil na pozici „ředitele“ LIDL Česká republika. Dodejme, že v roce 2003 bylo Novákovi kolem dvaceti let a měl zřejmě jen pár týdnů po ukončení střední školy. Také proto ParlamentníListy.cz oslovily LIDL, aby zjistily, zdali Novák deset let opravdu řediteloval. A výsledek? Petr Novák pro LIDL ČR skutečně pracoval. Ovšem ne jako ředitel. Byl „vedoucím prodejny“, jak nám potvrdila tisková mluvčí LIDLU Zuzana Holá. Později byl Novák vedoucím regionálním. 

Konec? Ještě ne. Petr Novák, aniž k tomu má potřebné vzdělání, totiž zastupuje i další významnou, byť regionální společnost. Jde o Teplárnu Tábor, jejíž základní kapitál činí 160 106 000 korun. Novák zde sedí na pozici člena představenstva od 28. ledna 2015. „Do teplárny byl pan Novák jmenován – nominován hnutím ANO 2011 a následně schválen zastupitelstvem města. Byla to záležitost politické dohody stran táborské koalice. Máte pravdu, energetické zkušenosti neměl,“ řekl naší redakci starosta Tábora Jiří Fišer s tím, že manažerské dovednosti byly. A co Novákovy odměny? Zadarmo to nejspíše nedělá. „Teplárna není vlastněna majoritně městem, já sám tyto údaje neznám,“ dodal starosta.

Jak jsem řídil LIDL...

„Smlouvy členů představenstva i dozorčí rady schválila valná hromada včetně způsobu odměňování a mně nepřísluší mimo valnou hromadu cokoliv zveřejňovat. Veřejně dostupné informace jsou obsahem výročních zpráv,“ přiblížil ParlamentnímListům.cz dění v teplárně její ředitel Tomáš Paur. Své peníze nakonec Petr Novák odhalil sám. „11.247,–/měsíc a 113 104,– schválená roční odměna valnou hromadou za 2015,“ napsal s tím, že „o odměně za rok 2016 bude rozhodovat valná hromada společnosti v květnu nebo červnu 2017“. Z teplárny tak Novák získává necelého čtvrt milionu ročně.

O Novákovi ve čtvrtek napsal také jihočeský web BudejckaDrba.cz. „A právě třiatřicetiletý politik je, vzhledem ke své kariérní minulosti, zajímavou osobou na scéně. Vztahuje se především k roku 2014, kdy vrcholila kampaň před volbami do obecních zastupitelstev. Lídrem kandidátky v Táboře byl tehdy třicetiletý Novák, ředitel provozu lékárenského řetězce Dr. Max. V pozadí však působil ještě v jednom byznysu. S tehdejším místopředsedou táborské buňky ANO Alešem Lachoutem byl spolumajitelem agentury Topfin Consulting. Ačkoliv by podle názvu mohlo jít o nějakou finanční společnost, jejich firma nabízela jednotlivé hostesky a modelky, které byly schopny splnit ‚konkrétní požadavky‘. Informaci tehdy přinesly portály Týden a Echo24.“

ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit hned s několika táborskými politiky, stejně jako se zastupiteli na kraji. Vesměs se shodli, že Novák působí velmi arogantně a pyšně. „Jezdí drahým vozem a chodí jako páv,“ uvedl jeden z politiků, který si nepřál být jmenován. Petru Novákovi, který mimochodem zvládá i roli předsedy finančního výboru města Tábor, kde s ním sedí také poslankyně Maxová, naše redakce zaslala dotazy v úterý dopoledne. Odpovědi jsme získali po více než třiceti hodinách a jejich znění přikládáme.

Seznam otázek a odpovědí:

Je pravda, že jste v letech 2003–2013 pracoval pro LIDL ČR, v jaké pozici?
V letech 2004–2013 jsem byl zaměstnancem společnosti LIDL Česká republika, v.o.s. Od roku 2004 do roku 2006 jsem působil jako manažer prodejny, kde jsem zodpovídal za provoz svěřené pobočky. Poté jsem měl krátkou pauzu vynucenou zdravotním stavem a od 1. 7. 2006 jsem nastoupil na pozici Bezirksleiter (Krajský manažer/ředitel), kde jsem působil až do 31. 3. 2013. V této pozici jsem zodpovídal za provoz poboček ve svěřené oblasti.

Je pravda, že užíváte služební vůz JČ nemocnic značky Mercedes Benz?
Z pozice místopředsedy představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s., mám podle smlouvy o výkonu funkce, stejně jako ostatní kolegové, nárok na zapůjčení a užívání služebního vozidla. Dostal jsem k užívání použitý automobil tovární značky Mercedes Benz, rok výroby 6/2015, s hodnotou nepatrně vyšší než 1 mil. KČ bez DPH. Část kupní ceny, která byla nad určený limit 1 mil. Kč, jsem hradil z vlastních prostředků.

Jak si vysvětlujete, že od roku 2014 byl u Vašich propagačních materiálů titul ing.? Jakou školu jste vystudoval?
Mé vzdělání je středoškolské (gymnázium). Titul nemám a sám ho vědomě nikde neuvádím. Důkazem jsou kandidátní listiny z roku 2014 i 2016, web města Tábora, web krajského úřadu Jihočeského kraje, web Teplárny Tábor, a.s., weby všech jihočeských nemocnic nebo veřejně dostupný obchodní rejstřík. V roce 2014 jsem v kampani používal tři propagační materiály, které přikládám v příloze e-mailu. O jiných materiálech nevím, nic jiného jsem nepoužíval.

Jste ochoten nám poskytnout smlouvu mezi Teplárnou Tábor a Vámi?
Smlouvu nemám aktuálně k dispozici, ale veškeré údaje, které požadoval Váš kolega po Teplárně Tábor, a.s., jsem mu včera večer sdělil e-mailem.

Podílel jste se někdy na jednání o budoucí podobě koalice na JČ kraji?
Velmi minimálně, byl jsem účastníkem dvou širších jednání mezi hnutím ANO a ČSSD.

Redaktory tohoto materiálu můžete kontaktovat na adrese: t.novy(zavinac)ParlamentniListy.cz a B.Richterova(zavinac)ParlamentniListy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce

4:44 Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce

ROZHOVOR Evropská Unie v turecko-syrském konfliktu „hraje druhé housle“. Spojené státy přistupují ke…