Takhle vyhazovali komunisti. Thora si dobírají provládní posměváčci. Ale zaznělo varování

12.06.2024 18:50 | Zprávy

Magistrát Prahy 1 se snaží záborem z důvodu opravy zdi u Kramářovy vily vyřešit problém „petičního stánku“ aktivisty Jiřího Thora. Ten už rok přebývá před Úřadem vlády v údajném petičním stánku, kolem nějž za tu dobu vyrostlo menší stanové městečko. „Jsme tady perzekuovaní,“ tvrdí Thor a odmítá místo opustit se skupinkou svých podporovatelů. Stavební zábor, „to je technika, která se používala v 80. letech,“ všiml si jeden z komentujících, že kvůli petičnímu zákonu na Thora vlastně nikdo nemůže.

Takhle vyhazovali komunisti. Thora si dobírají provládní posměváčci. Ale zaznělo varování
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ondřej Thor

Aktivista Ondřej Thor už rok úspěšně bojuje se snahami Úřadu vlády a následně Prahy 1 o vyklizení svého „petičního stánku“. Ten vytvořil s tím, že se z místa nehne, dokud vláda Petra Fialy nepodá demisi. Od té doby na místě přibylo několik velkých stanů a aktivista Thor před Strakovou akademií v zásadě „bydlí“.

Snahy o vyklizení prostoru byly neúspěšné, a to zejména kvůli existenci petičního zákona, který umožňuje otevřít petiční stánek na veřejném prostranství. To na sociálních sítích uznal i ministr vnitra Vít Rakušan, což Thor neopomene při každé příležitosti připomenout.

Nyní ale musí Thor své stanové městečko opustit, protože prostor kvůli plánované rekonstrukci zablokovali pracovníci Technické správy komunikací plotem. Rekonstruovat se má zeď u Kramářovy vily podél komunikace, která je prý ve špatném stavu.

Thor odmítá místo opustit a zatím zůstává za plotem i s desítkou svých příznivců. Na místo dorazila i policie. „Zábor je v kolizi s petičním stánkem. Tato okupační a zkorumpovaná vláda nemá na to právo, jednají prostřednictvím trestně stíhané Prahy 1, která nemá žádné podklady na opravu barokní zdi od památkářů. Prostor neopustím, budu tady do demise a zůstanu zde za jakýchkoliv podmínek,“ prohlásil aktivista, že je to jen další ze snah o jeho vysídlení.

Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská tvrdí, že oblast za plotem je nyní staveniště, a musí proto být vyklizena. „To, co je obklopené plotem, je regulérní staveniště. Ta oblast musí být připravena pro stavbu, která začne bezprostředně, a právě proto musí pan Thor prostor vyklidit,“ komentovala situaci pro iDNES.cz starostka Radoměřská a odmítla Thorovy výroky, že je oprava zdi jen záminkou k likvidaci jeho stánku. „Každému, kdo tu zeď vidí, je jasné, že potřebuje opravu,“ uvedla.

Zároveň prohlásila, že aktivista Thor zneužívá petiční zákon, který je očividně třeba revidovat. „Jsem velmi nešťastná, že někdo jako pan Thor tímhle způsobem zneužívá petiční zákon. Tohle zneužívání je daleko za hranicí zákona,“ dodala Radoměřská, že celá roční kauza s Thorovým stánkem je ukázkou toho, že demokracie je benevolentní i k těm, co ji zneužívají.

Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková na síti X propálila, že Thor mě pravdu a celý zábor z důvodu údajné rekonstrukce je jen snahou o jeho vystěhování.  „Před časem jsme požádali Technickou správu komunikací hl. m. Prahy o zábor místa pod opěrnou zdí Kramářovy vily. Jsem ráda, že nám bylo rychle vyhověno. Pan Thor byl o rozhodnutí informován a požádán, aby prostor opustil. Snažíme se nicméně o lidský přístup a dali jsme mu čas na vystěhování. Věříme, že tak učiní co nejdříve,“ informovala Kotalíková.

Celá kauza je podle diskutérů jako z dobré komedie. „To je komedie na Oscara. Tchoře a pár dalších v té ohradě zamkli, tak teď ti bIbci zavolali policii, aby jim otevřela, že prý jsou ohrožení na životě. Policista se vcelku pobaveně táže: ‚A jak jste se tam dostali?‘ ‚Oni nás tady zastavěli tím plotem!‘ ‚Tak proč jste dávno neodešli?‘ ‚Blabla stánek, ústava... petiční právo... my tu máme děti a seniory. Nám jde o život. Jsme tady zavřeníííí. Prosíme o pomoooc!‘ Auto už jim odtáhli,“ zhodnotila středeční události Jenny Nowak.

Ostatní, kteří aktivistu Thora přejmenovali kvůli údajnému zápachu z jeho stanového sídla na tchoře, si neopomněli do aktivisty kopnout. „Tchoř patří jenom za plot...,“ uvedl jeden z nich k videu Thora, který si za plotem stěžuje na perzekuci.

„Tchoř je strašnej zmetek,“ přidal se další.

Padly i nadávky a kritika České televize, že vůbec Thorovi dává prostor k vyjádření. „Tomu říkám investigace ČT, nechat vyplakat zmrda a nedoříct, že už před měsícem nebo kdy dostal příkaz k vyklizení,“ stojí v jednom z příspěvků.

Ředitel organizace Hlídač státu Michal Bláha se podivuje tomu, že stát nenašel lepší způsob, jak se s nepovoleným stanováním před Úřadem vlády vypořádat, a použil metodu záboru jako za dob komunistické totality. Navíc tím vlastně posvětil možnost Thora se na místo po opravě zase vrátit, protože jakékoliv zákony jsou na něj krátké.

„Tuhle formu obstrukce ze strany magistrátu moc nechápu… Odcituji komentář kolegy: 1. tím legitimizují to, co se dělo doteď. Místo aby úplně normálně řekli ‚nelegální zábor komunikace, petiční stánek není stánek, na shledanou‘, tak vlastně říkají, ‚my se vás zbavíme ne proto, že jste tu nezákonně, ale protože tu chceme zřídit staveniště – ale zatím jste tu legálně,‘“ upozorňuje Bláha.

„Použít naprosto průhlednou záminku o stavebním záboru, to je technika, která se používala v 80. letech. Tehdy se rušila nepohodlná shromáždění tím, že se tam udělala nějaká dopravní nebo stavební uzavírka. Takže magistrát, místo aby se nezákonného záboru zbavil standardní cestou, zbaví se ho trikem, který se používal proti disidentům,“ nechápe Bláha.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…