Takto Alexandr Vondra vzpomíná na Václava Bendu

28.07.2014 13:11

Exministr obrany a bývalý disident Alexandr Vondra se v pondělních Lidových novinách zamýšlí nad jeho kolegou z předlistopadového disentu Václavem Bendou, který po sametové revoluci zakládal později zaniklou Křesťanskodemokratickou stranu. Článek vyšel u příležitosti patnácti let od Bendovy smrti, které uplynuly minulý měsíc.

Takto Alexandr Vondra vzpomíná na Václava Bendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Vondra připomíná, že zlom v Bendově životě nastal po jeho podpisu protirežimního prohlášení Charta 77, kdy kvůli tomu přišel o práci počítačového odborníka. Svůj další život pak zasvětil zápasu s totalitním komunismem.

Benda za komunismu považoval za důležité vytváření paralelních struktur

Za zjevení Vondra označuje Bendův základní programový text „Paralelní polis“ z roku 1978, jímž se snažil povzbudit disent, proti němuž tehdejší režim tvrdě zasáhl, k dlouhodobější akci. „Argumentoval, že náš úkol není ani propadat euforii z pocitu svobodného projevu, když překonám strach a přihlásím se k něčemu, co by mělo být normální, ani propadat depresi, když režim zaútočí, někoho zatkne a další tím odstraší,“ napsal exministr obrany.

Benda podle něj tehdy považoval za důležité vytvářet paralelní struktury jako zárodek budoucí svobodné společnosti. „Tedy projevovat se svobodně v kultuře, šířit informace v samizdatu, a to nejen v nečitelných strojopisech, ale i tiskem, zakládat podzemní univerzity a také se nezávisle sdružovat s cílem svobodně artikulovat politické názory,“ napsal Vondra s tím, že pro jeho generaci byl zmíněný text určující.

Benda prý nebyl utopista ani snílek, ale politický realista. „Jako konzervativní katolík chápal, že žádný ráj tady na zemi nás nečeká, ale věděl a svým životem dosvědčoval, že se zlem je nutné bojovat,“ uvedl Vondra s tím, že Benda komunismus principiálně odmítal. „Pro většinu našich křesťanů komunismus byl a je totožný se Satanem a Antikristem – a já s nimi rád souhlasím,“ připomíná Vondra Bendova slova napsaná v roce 1979 v eseji Katolicismus a politika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…