Takto Ransdorf podrobně popsal pád kapitalismu

10.02.2014 8:41

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf odpovídal čtenáři ParlamentníchListů.cz na otázku po životaschopnosti kapitalismu. Podle Ransdorfa je v současné podobě dlouhodobě neudržitelný a ve své odpovědi pro to snáší některé argumenty. Síly odporu jsou podle něj nyní roztříštěné, a to je i důvod, proč se takzvané elity stále drží u moci.

Takto Ransdorf podrobně popsal pád kapitalismu
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf
reklama

„To, co prožíváme, není obyčejná cyklická krize kapitalismu. Ukazuje se, jak hlubokou pravdu měl americký marxista James O´Connor, když předvídal krizi keynesiánské snahy překlenovat rozpory kapitalismu pomocí role státu. Ve své knize Fiskální krize státu předznamenal to, co se pak reálně v osmdesátých letech stalo, tedy odbourávání sociálního státu a nástup neoliberální politiky. Ta přinesla nekritickou, až skoro náboženskou víru v neomylnost trhů,“ vysvětluje svůj pohled Ransdorf.

Fragmentování společnosti drží takzvané elity u moci

Komunistický europoslanec rovněž vykresluje důvody oddálení krize a zdůrazňuje rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými, a to nejen v USA, ale i v Česku. „Vypuknutí krize oddálily tři věci: vstup nových zemí do světové tržní ekonomiky (Čína, Indie, nově se industrializující země), pád sovětského bloku a zejména tzv. finanční inovace. Prohloubila se majetková nerovnost (v roce 1978 v USA mělo 1% nejbohatších Američanů 8,9% národního majetku, v roce 2008 už toto 1% nejbohatších Američanů vlastní 23,5% národního majetku!). I u nás se nůžky rozevírají a poté, co potraviny za léta pravicových vlád zdražily o 50% a ceny bydlení a energií dvakrát, dotýká se chudoba už 1,5 milionu obyvatel naší republiky.“ To je podle Ransdorfa vývoj, který není udržitelný. „Politici zemí jsou v zajetí rutiny a síly odporu jsou zatím roztříštěné. Právě fragmentování společnosti je tím faktorem, který drží takzvané elity u moci,“ míní europoslanec Ransdorf.

Celá odpověď Miloslava Ransdorfa ZDE:

Sobotka a Hašek jsou intuitivně neoliberálové

„I významný americký politik Robert Reich, ministr Clintonovy vlády, soudí, že se blíží doba, kdy obyčejní Američané řeknou tomuto vývoji dost. Nikdo ovšem není schopen odhadnout, kdy a jak se to stane,“ naznačuje možný vývoj Ransdorf. „Finanční krizi předvídala řada ekonomů, ale převládající trend byl nadále ve znamení víry v samoregulující se trhy a toto myšlení ovládalo a nadále ovládá politiku. Včetně té české, protože i Sobotka a Hašek jsou intuitivně neoliberálové,“ uzavírá svou odpověď čtenáři ParlamentníchListů.cz Ransdorf.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…