Takto brání pravice Klause před příznivci plakátového čmárala Smetany

4. 6. 2012 7:10

ANKETA Řidič Roman Smetana, který si odseděl sto dní ve vězení jako trest za poničené předvolební plakáty, nedostal milost od prezidenta Václava Klause. Přestože deklaroval, že by ji ani nepřijal, snesla na hlavu prezidenta ostrá kritika. Jak však zaznívá ze sněmovních lavic, Smetana poničil cizí majetek, trest byl oprávněný a hlavně do udělování milostí nikomu nic není.

Takto brání pravice Klause před příznivci plakátového čmárala Smetany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus
reklama

Na otázku, zda je kritika Václava Klause stran neudělené milosti pro „plakátového čmárala“ oprávněná či nikoli, v anketě ParlamentníchListů.cz byli osloveni politici všech stran zastoupených v parlamentu.

Poslanci z pravého křídla reagovali většinou jednoznačně: O milosti rozhoduje pouze prezident a nikdo ji má právo kritizovat ani ji někomu nárokovat. Opačná strana politického spektra byla mírnější, levicoví poslanci spíše se Smetanou sympatizují.

Kritici udělování milostí prý opovrhují ústavou

„Prezidentská milost je institutem s výsadním právem prezidenta republiky a nikdo, ale nikdo nemá za žádných okolností právo jakékoli rozhodnutí prezidenta v tomto ohledu ani hodnotit, natož pak kritizovat. Kdo to dělá, je ignorant opovrhující Ústavou této země,“ říká jednoznačně poslanec za ODS a šéf sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný.

Poslanec TOP 09 Václav Kubata považuje udělování milostí za výsostné právo prezidenta republiky, více však případ nechce komentovat.

„Řešit Smetanovo nesmyslné odsouzení prezidentskou milostí je stejně nesmyslné. I když mohl Klaus toto gesto udělat. Nikoliv jako humanitární gesto, ale jako nesouhlas s takovou absurditou,“ míní exministr vnitra a poslanec František Bublan z ČSSD.

Podle poslance Věcí Veřejných Jiřího Štětiny si Smetana milost zaslouží. „Osoba, které se to týká a jméno soudkyně hovoří samo za sebe. Toto není demokracie,“ domnívá se Štětina.

Helena Langšádlová by sice považovala za rozumné, kdyby řidič milost dostal, ale v tomto rozhodování je podle ní prezident suverénem a nemá smysl jeho rozhodování hodnotit. „Udělování milosti má v našem demokratickém systému spíše nádech rozhodování absolutistického panovníka. Má-li být možnost milosti v našem systému zachována, mělo by být zavedeno spolurozhodování dalšího ústavního činitele, například ministra spravedlnosti,“ řekla ParlamentnímListům.cz

Smetana je exhibicionista a milost stejně nechtěl

Místopředseda sněmovny a sociálně-demokratický poslanec Lubomír Zaorálek si nenechal ujít příležitost hlavu státu zkritizovat. „Milosti jsou použitelné tam, kde jde o nepřiměřenou tvrdost zákona. To může být tento případ. Tušil jsem, že Václav Klaus zde neudělá nic. On přece používá milosti pro jiné typy případů. Předpokládám u něj žádnou změnu,“ uvedl plamenný sněmovní řečník.

Naopak ministr obrany a senátor Alexandr Vondra prezidenta kritizovat nehodlá. „Milost je jeho výsostná pravomoc, o níž rozhoduje a za níž nese zodpovědnost. Není to o demokracii ani politice. O milosti se nehlasuje. Jsem přesvědčen, že na prezidenta by nikdo neměl veřejně tlačit, aby ji někomu udělovat nebo naopak neuděloval,“ hájil Václava Klause.

Podle poslankyně ODS Jany Černochové každá prezidentská milost byla, je a bude předmětem kritiky. „Pan Smetana je exhibicionista, který si libuje v postmoderním mediálním světě a jasně se vyjádřil, že o prezidentskou milost ani náhodou nestojí. Nevidím tedy jediný důvod, proč by mu ji měl prezident Klaus udělit,“ reagovala na anketní otázku serveru ParlamentníListy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

7:34 Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

Protesty, rabování a zařazení organizace ANTIFA na seznam teroristických organizací. To vše zřejmě z…